Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Małgorzata Oberlan

Skąd w zachodnim Toruniu wzięły się tysiące litrów chemikaliów?

Groźne chemikalia Jarosław S. składował przy Szosie Okrężnej w Toruniu oraz w Nielubiu koło Wąbrzeźna. Groziło to pożarem oraz  zatruciem gleby i wo Fot. Dariusz Bloch Groźne chemikalia Jarosław S. składował przy Szosie Okrężnej w Toruniu oraz w Nielubiu koło Wąbrzeźna. Groziło to pożarem oraz zatruciem gleby i wody
Małgorzata Oberlan

Rozpuszczalniki, lakiery i inne chemikalia w ilości ponad 100 tysięcy litrów - takie składowisko na działce przy Szosie Okrężnej 11 w Toruniu urządził Jarosław Ś. Twierdzi, że ten towar przejął od Ukraińców. Prokuratura jest pewna, że ta chemiczna bomba groziła katastrofą.

Jarosław Ś. to przedsiębiorca prowadzący poza Toruniem firmę z członem „eko” w nazwie. W Toruniu oraz w Wąbrzeźnie, jak dowodzi prokuratura, mógł doprowadzić do ekologicznej katastrofy.

- Na użytkowanej przez siebie działce przy Szosie Okrężnej 11 składował nielegalnie i bez warunków do tego ponad 100 tys. litrów niebezpiecznych odpadów. Były to m.in. rozpuszczalniki i lakiery. Trzymał je w pojemnikach typu Muzer, beczkach i Big Bagach - relacjonuje prokurator Andrzej Kukawski. - Identyczne składowisko urządził ze wspólnikiem w Nielubiu pod Wąbrzeźnem.

Jarosław Ś. częściowo przyznał się do winy. Śledczy są skłonni uwierzyć mu, że ładunki - za opłatą w tysiącach złotych - przyjął od mężczyzn, którzy pojawili się w Toruniu w autach na ukraińskich rejestracjach. Nie wierzą mu jednak w to, że nie zdawał sobie z prawy z tego, co decyduje się składować. Oskarżonemu panu Ś. grozi teraz do 10 lat więzienia.

Śledztwo w sprawie składowiska niebezpiecznych odpadów chemicznych przy Szosie Okrężnej 11 prowadziła Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum Zachód. Zakończyła je aktem oskarżenia.

Zagrożenie dla wielu ludzi

Prokuratura oskarżyła mężczyznę o to, że nielegalnie składował w 100 pojemnikach typu Mauzer (o pojemności 1000 l każdy), 80 blaszanych beczkach (o pojemności 200 l każda) i workach typu Big Bag (łącznie 10 ton) różnego rodzaju odpady i substancje. Były to pozostałości lakierów (etery, alkohole), rozpuszczalniki (farb, lakierów, żywic, wykorzystywane w syntezie chemicznej organicznej), pozostałości po farbach, substancje służące do produkcji związków zapachowych, perfum i kosmetyków (estry). Mężczyzna całe to chemiczne zagrożenie trzymał na działce przy Szosie Okrężnej 11, którą wykorzystuje do prowadzenia działalności gospodarczej.

Pozostało jeszcze 45% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Małgorzata Oberlan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.