Skwer przy kościele to teraz ozdoba całego centrum miasta
Kończy się remont skwerku przy kolegiacie w centrum Strzelec Krajeńskich. Powstały nowe chodniki, fontanna i ławki. Już jest dużo zieleni, a przybędą jeszcze zioła i lawenda.
Prace na skwerku przy kościele zaczęły się dwa lata temu. Dziś zmierzają ku końcowi. Teraz to miejsce zdecydowanie poprawia wygląd okolic świątyni, a także wejścia do niej. - Było to potrzebne i teraz jest naprawdę bardzo ładnie. Są nowe rabaty, drzewka, wodotrysk, no i chodniki. Przed naszym kościołem jest teraz pięknie! - zachwyca się Gerda Łakomiak, mieszkanka Strzelec. Jej mąż Edmund Łakomiak jest podobnego zdania. - Mamy kolejne piękne miejsce w naszym mieście. Po drugiej stronie ul. Chrobrego jest ładny Rynek i to wszystko świetnie się ze sobą komponuje - mówi.
Dlaczego tak długo trwa modernizacja skwerku? Podczas prac ziemnych odkryto średniowieczny cmentarz. Roboty zostały wstrzymane, żeby swoje prace mogli wykonać archeolodzy. - Dlatego pierwszy etap zakończył się w roku 2015. Wtedy powstały chodniki, ławki i fontanna. W tym roku zagospodarowaliśmy tereny zielone - wyjaśnia burmistrz Mateusz Feder.
Zmiany przy kościele są widoczne gołym okiem i wprawiają mieszkańców w zachwyt oraz dumę. - Z efektów jestem bardzo zadowolona. Przedtem było tutaj brzydko, a teraz mamy naprawdę piękne miejsce - mówi pani Agnieszka.
Są też mieszkańcy, którzy mają do skwerku zastrzeżenia. - Wokół tej fontanny powinna być barierka, bo kiedyś będzie jakaś katastrofa - mówi niezadowolony pan Andrzej ze Strzelec Krajeńskich. Jednak nie jest to takie proste. - Na to nie zgodził się konserwator zabytków - wyjaśnia burmistrz. Dodajmy, że niecka nie jest głęboka.
Nie jest to jednak koniec prac z zielenią. Na dwóch cypelkach przy ul. Chrobrego będą nasadzone zioła i lawenda. - Myślę, że całość będzie zakończona na początku czerwca - dodaje Feder. Władze miasta rozmawiają jeszcze z proboszczem, bo z tyłu kościoła też ma powstać chodnik, łącznie z terenem zielonym. - Planujemy to w tym roku lub przyszłym. Ale koszty leżałyby po stronie parafii - tłumaczy burmistrz. Cała inwestycja pochłonęła ponad 500 tys. zł z budżetu miasta.
Wokół skwerku
Pomysł
Skwer ma nawiązywać do wyjątkowego średniowiecznego układu w mieście. - Stąd też inspiracja kościołem i zrobienie czegoś na wzór wirydarzu. W średniowiecznych wirydarzach pośrodku zawsze znajdowało się ujęcie wodne. Zaplanowaliśmy też charakterystyczne nasadzenia: bukszpan, kwitnące rośliny i ogród ziołowy, leczniczy - mówi Emilia Linkowska - Tudor,
architekt krajobrazu.
Cmentarzysko
Po odkryciu nekropolii okazało się, że spoczęło w niej 100 osób. Szczątki nadal są badane w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie.