Śląskie w liczbach: Czy zabezpieczamy się przed suszą i powodzią? [DANE]
Najwyższa Izba Kontroli sprawdzała do połowy 2014 r. woj. śląskie i małopolskie pod kątem przygotowania do wystąpienia susz i powodzi. Wyniki kontroli przedstawiła w czwartek, a wobec dyskusji, która panuje wobec upałów, które dotknęły nasz kraj w ostatnich tygodniach, dają one kolejny argument za tym, że nie jesteśmy na wystąpienie obu zjawisk przygotowani.
Na małą retencję, czyli gromadzenie wody w naturalnych lub sztucznych zbiornikach NIK kładzie szczególny nacisk, gdyż to właśnie ona pozwala zmniejszać skutki klęsk żywiołowych. W raporcie czytamy, że obszary zagrożone powodzią i suszą nie zostały rzetelnie (kompleksowo i szczegółowo) rozpoznane, a po prawie sześcioletnim okresie obowiązywania Programu Małej Retencji Województwa Śląskiego, z 95 zaplanowanych w nim zadań technicznych zakończono tylko 13 (13,7%), cztery (4,2%) były w trakcie realizacji, a pozostałych 78 (82,1%) nie podjęto, w sytuacji gdy założono, że zakończenie realizacji PMR nastąpi w 2015 r.
Sprawdź na wykresach, ile w naszym województwie mamy zbiorników, ile wydaje się na ich budowę, oraz co jeszcze wykazała kontrola.