Ślonsko godka: 14 słów na całe święta [POSŁUCHEJ ŚLONSKIEGO SYNKA]
Święta. Zwierzęta mówią ludzkim językiem, to u nas też czas odkryć karty. Co to za słownik? Kto czyta te testy? Proszę bardzo. Dziś aż 14 słów na dwa tygodnie nauki
Kochani, święta, zwierzęta mówią ludzkim językiem, to u nas też czas odkryć karty. Co to za słownik? Kto czyta te testy? Proszę bardzo - ten piękny, mocny, śląski głos należy do redaktora Witolda Stecha, jednego z naszych wydawców internetowych. Lat 33, urodzony w Wodzisławiu Śląskim, gdzie gwara jest podobno najpiękniejsza, dziś mieszka w Katowicach, w samym centrum miasta. Sam słownik napisał znany powszechnie regionalista Marek Szołtysek (urodzony w Gierałtowicach, teraz rybniczanin) i to właśnie na podstawie tej pracy trzeci do paczki - czyli red. Marek Twaróg (rybniczanin od zawsze), naczelny DZ – dopisuje zwroty z użyciem konkretnych słów. Dziś mamy dla państwa aż 14 słów, wszak następny numer Śląska Plus dopiero 2 stycznia. Mamy więc dwa tygodnie na naukę! Zapraszamy. Słuchajcie.
Bebok
diabeł, straszydło. Np. [Kliknij i posłuchaj] Jak bydziesz tak rojbrować, to cie bebok chyci i zabiere („Jak będziesz tak się awanturować, to cię licho weźmie”)
Colsztok
miara do składania. Np. [Kliknij i posłuchaj] Dej sam tyn colsztok, musza ta izba wycyrklować („Podaj mi tę miarę, muszę zmierzyć pokój”)
Duperszwance
głupoty, niedorzeczności, bzdury. Np. [Kliknij i posłuchaj] Istny gupielok, godo duperszwance, takie mono richtig dla ujka („Prawdziwy głupek, mówi bzdury, dobre jedynie dla mojego wujka”)
Dinks
coś, przedmiot, uchwyt, słowo, które może oznaczać wszystko. Np. [Kliknij i posłuchaj] Chyć tyn dinks i poradzymy to odewrzić („Złap za uchwyt, wtedy uda nam się to otworzyć”)
Drach
latawiec. Np. „[Kliknij i posłuchaj] Drach furgo, bo wiater ciongnie” („Latawiec dobrze leci, bo wieje silny wiatr”)
Godka
mowa (godać – mówić). Np. [Kliknij i posłuchaj] Niy moga słuchać tyj gupij godki, weź sie zawrzy („Nie mogę już cię słuchać, proszę, zamknij się już”)
Gulik
kanał ściekowy, kratka. Np. [Kliknij i posłuchaj] Uważyj, cobyś nie ściepnoł tego do gulika („Uważaj, byś nie wrzucił tego do kratki kanalizacyjnej”)
Gzuć
jechać szybko. Np. [Kliknij i posłuchaj] Taki mamlas, a gzuł na kole aż furgało („Taka oferma, a jechał na rowerze aż furczało”)
Jakla
kurtka, górna część wierzchniej garderoby. Np. [Kliknij i posłuchaj] Bier ta jakla i nie chca Cie już tu widzieć („Bierz kurtkę i znikaj, nie chcę cię już widzieć”)
Jedzok
człowiek z apetytem, najczęściej określenie dziecka. Np. [Kliknij i posłuchaj] Jak synek je jedzokiym, to tatulek je rod („Jak dziecko, synuś ma apetet i dobrze je, to tata się cieszy”)
Krauza
słoik. Np. „[Kliknij i posłuchaj] Oma nawarzyła sto krauzów, bydzie co duldać” („Babcia zrobiła sto słoików (kompotu), będzie co pić”)
Kudły
włosy. Np. [Kliknij i posłuchaj] Jak cie chyca za te kudły, to cię wyszkubia do glacy („Jak cię chwycę za włosy, to wyrwę ci je do łysiny”)
Łoszkrabiny
obierki z ziemniaków. Np. [Kliknij i posłuchaj] Od Dzieciontka to ty możesz dostać ino wongiel i łoszkrabiny, taki żeś boł chachor (niekiedy mówi się zamiast „wongiel” – „hasie”, czyli popiół z węgla). („Od Dzieciątka, pod choinkę to możesz dostać co najwyżej węgiel i obierki, bo taki byłeś niegrzeczny”)
Sztyjc
ciągle. Np. [Kliknij i posłuchaj] Tyś je sztyjc taki rajca, a jak mosz godać, to nie poradziysz („Cały czas jesteś taki do przodu, jesteś takim ważniakiem, a jak masz coś powiedzieć, to ci nie idzie”)