Ślonsko godka: nowe siedem słów na siedem dni [POSŁUCHEJ ŚLONSKIEGO SYNKA]

Czytaj dalej
Czyta red. Witold Stech

Ślonsko godka: nowe siedem słów na siedem dni [POSŁUCHEJ ŚLONSKIEGO SYNKA]

Czyta red. Witold Stech

Kolejna lekcja śląskiego. Dziś trochę awanturniczo: szlojder, łożarty i pieron. Mamy nadzieję, że nauka pójdzie łatwo. Słowa do użycia w wielu życiowych przypadkach.

Bachraty

gruby, brzuchaty. Np. [Kliknij i posłuchaj] Żeś je taki bachraty, że w drzwierze nie wleziesz („Masz taki brzuch, że nie zmieścisz się w drzwiach”)

Kamracić się

przyjaźnić się. Np. [Kliknij i posłuchaj] Niy kamrać sie z tym pieronym, on sztyjc je łożarty („Nie przyjaźnij się z tym człowiekiem, przecież on cały czas jest pijany”)

Sfalić

zrzucić. Np. [Kliknij i posłuchaj] Kiper sfaloł tyn wongiel na plac („Ciężarówka zrzuciła węgiel na plac”, niekiedy też: „Kierowca ciężarówki zrzucił węgiel na plac”)

Sloz, śleść

zszedł. Np. [Kliknij i posłuchaj] Jo je ciekawo, kiedy sleziesz z tego drzewa („Jestem ciekawa, kiedy zejdziesz z tego drzewa”)

Szlojder

Proca, niekiedy: gabla. Np. [Kliknij i posłuchaj] Bercik szczylo ze szlojdra na szpoki dzóbionce cześnie („Hubert strzela z procy do szpaków, które skubią czereśnie”)

Swaczać

jeść podwieczorek. Np. [Kliknij i posłuchaj] Jużech dzisiaj poswaczała („Już dzisiaj jadłam podwieczorek”)

Szuzlbech

błotnik (w rowerze). Np. [Kliknij i posłuchaj] Ej, Ecik, szuzlbech ci się telepie! („Halo, Ecik, błotnik ci się cały trzęsie!”)

Czyta red. Witold Stech

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.