Ślonsko godka: nowe siedem słów na siedem dni [POSŁUCHEJ ŚLONSKIEGO SYNKA]

Czytaj dalej
Czyta red. Witold Stech

Ślonsko godka: nowe siedem słów na siedem dni [POSŁUCHEJ ŚLONSKIEGO SYNKA]

Czyta red. Witold Stech

Kolejna porcja śląskiego. Dziś bez żadnych kontrowersji. Żadnych "rzici" nie będzie! Zapraszamy

Elefant

słoń. Np. [Kliknij i posłuchaj] „Kicholym od elefanta je tromba” („Trąba jest czymś w rodzaju nosa u słonia”)

Elwer

bezrobotny, ale słowem tym określa się też rzut karny w meczu piłkarskim. Np. [Kliknij i posłuchaj] „Momy elwer? Piznij z kapy, mono trefisz” („Mamy karnego? Strzel z czubka buta, może zdobędziesz gola”)

Gipsdeka

sufit. Np. [Kliknij i posłuchaj] „Uwe i Wilii w jednym stali domie… A tu z gipsdeki na kichol mu kapie…” (fragment śląskiego „Pawła i Gawła”: „A tu z sufitu na nos mu coś kapie…”)

Golacz

fryzjer męski. Np. [Kliknij i posłuchaj] „Leź do golacza, niych ci te szkuty łobszczirze” („Idź do fryzjera, niech ci te włosy obetnie”)

Gynał

prawie, akurat. Np. [Kliknij i posłuchaj] „Ja, bo tyś je taki szpec, gynał” (powątpiewając: „Tak, tak, bo ty to jesteś fachowcem, akurat”)

Nazod

z powrotem, do tyłu. Np. [Kliknij i posłuchaj] „Dej się karnonć na kole tam a nazod” („Daj się przejechać na rowerze tam i z powrotem”)

Raja

kolejka w sklepie. Np. [Kliknij i posłuchaj] „Chlyba niy sprzedowali za rajom, a yno tym, co się piyrsi dociśli” („Chleba nie sprzedawali tym, którzy stali w kolejce, lecz tym, którzy pierwsi przecisnęli się do przodu”)

Czyta red. Witold Stech

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.