Słynne dźwięki „fasy”

Czytaj dalej
Fot. ze zbiorów autora
Piotr Strachanowski

Słynne dźwięki „fasy”

Piotr Strachanowski

Owe „fasy” (od niemieckiego słowa „beczka”) to ważny element wyposażenia firm wodociągów i kanalizacji w czasach, gdy tam, gdzie nie było kanalizacji rurowej, wywożono „sprawy niewymowne” cysternami.

Po inowrocławskich zakątkach jeździły one jeszcze w latach 50. XX w.

Solidnie nitowane elementy „fasy” oraz okrągły i wydłużony kształt czyniły z niej pojazd zgoła pancerny. Ciągniona zwykle przez dwa konie i zręcznie kierowana przez kilkuosobową obsługę, zgrabnie zajeżdżała w ciasne zakamarki podwórek...

Punktem szczytowym było „zassanie”, co oznajmiała silna, przytłumiona detonacja i krótki błysk ognia.

Ci, którym dane było usłyszeć to w naturze, mówią o sekwencji niebywale głośnych i ekscytujących dźwięków. Czegoś na kształt: „Pśśśdźźź, wziiuutt, łuuppss!”.

Albo i całkiem odwrotnie: tu bowiem moi dwaj wiekowi już konsultanci nie są w naśladowaniu odgłosów „fasy” do końca precyzyjni i wiarygodni. Nie że konfabulują, ale faktem pozostaje, że wtedy byli mocno młodociani, a po latach w pamięci pozostały im nader subiektywne i dość rozbieżne dźwiękowe wspomnienia.

Późniejsze „fasy” były technicznie jeszcze okazalsze, ale każda z nich w decydującej chwili grzmiała silną detonacją i zionęła ogniem!

Autor: Piotr Strachanowski

Piotr Strachanowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.