Smakołyk, który zaskakuje. Czekolada nie tylko na deser!
Ten przysmak jak mało co poprawia nastrój. A w kuchni wykorzystamy go nie tylko do słodkości.
Czekolada zawiera ponad 600 substancji, które pozytywnie działają na zdrowie. Chronią przed wieloma chorobami, stymulują układ odpornościowy, poprawiają nastrój, a nawet – jak się okazuje – chronią przed próchnicą. Przez dziesiątki lat zachwycano się niezwykłymi właściwościami czekolady, by później oskarżać ją, że podnosi cholesterol, psuje zęby, tuczy i Dziś znów możemy spojrzeć na nią przychylnym okiem. Choć musimy uważać, bo można się uzależnić.
Naukowcy odkryli, że w ziarnie kakaowym występują substancje przypominające związki chemiczne obecne w liściach marihuany. Są to tak zwane alkaloidy (do których należą m.in. morfina, kofeina) wpływające na komórki nerwowe. Jednak za to, że nie możemy się oprzeć tabliczce czekolady, odpowiada także aromat ziaren kakaowca i jej niezwykły smak, który warto wykorzystać w kuchni nie tylko do deserów, ale również zup i dań mięsnych.
Czekoladowe przysmaki w sam raz na deser
Czekoladowe trufle
- Składniki: 400 g czekolady o zawartości kakao minimum 50 procent, 180 ml śmietanki 30-procentowej, kakao.
- Sposób przygotowania: Czekoladę łamiemy na drobne kawałki i przekładamy do metalowej miski umieszczonej na garnku z gotującą się wodą tak, by woda nie dotykała dna. Powoli do czekolady wlewamy śmietankę, cały czas mieszając. Gdy masa będzie jedwabista i gładka, studzimy ją i wstawiamy do lodówki na 2-3 godziny. Gdy stężeje, łyżeczką nabieramy porcje masy i formujemy kulki, które na koniec obtaczamy w kakao. Trufle możemy też zrobić w polewie czekoladowej. Rozpuszczamy czekoladę lub polewę w kąpieli wodnej i maczamy w niej trufle. Odstawiamy w chłodne miejsce do stężenia.
Praliny z serkiem mascarpone
- Składniki na 10 porcji: 125 g serka mascarpone, 125 g ciemnej czekolady (najlepiej deserowej, ale może być gorzka); do obtoczenia: 100 g gorzkiej czekolady, 2 łyżki masła.
- Sposób przygotowania: Czekoladę roztapiamy w kąpieli wodnej. Ser mascarpone przez kilkanaście sekund miksujemy. Dodajemy do niego roztopioną, ostudzoną, lekko ciepłą czekoladę i ostrożnie mieszamy łyżką. Masę wstawiamy do lodówki na około godzinę. Nabieramy łyżeczką gęstą masę czekoladową i formujemy z niej dowolny kształt, układamy na tacy wyłożonej papierem do pieczenia i wstawiamy z powrotem do lodówki. W międzyczasie roztapiamy czekoladę z dodatkiem masła na obtoczenie pralinek. Przygotowane praliny maczamy w czekoladzie i układamy na czystej tacy lub talerzu. Wstawiamy do lodówki, podajemy po zastygnięciu czekolady. Najlepiej przechowywać w lodówce.
Mus czekoladowy z alkoholem
- Składniki: 50 g rodzynek, 6 łyżek rumu, 300 g średnio gorzkiej czekolady, malutka filiżanka mocnej kawy, 10 ml koniaku, 5 jajek, 3 łyżki cukru waniliowego, 50 g cukru, 1/2 szklanki mocno schłodzonej śmietany kremówki, wiórki czekoladowe do dekoracji.
- Sposób przygotowania: Rodzynki namaczamy w rumie. Czekoladę siekamy, wsypujemy do rondelka, wlewamy kawę i alkohol, ustawiamy naczynie na garnku z gorącą wodą i mieszamy, aż składniki się rozpuszczą. Zdejmujemy z ognia. Jajka rozbijamy, oddzielając białka od żółtek. Z białek i cukru ubijamy sztywną pianę. Żółtka ucieramy z cukrem waniliowym na kogel-mogel, dodajemy do czekolady i mieszamy rózgą. W osobnym naczyniu ubijamy zimną śmietanę, przekładamy ją do masy czekoladowej i szybko mieszamy. Dodajemy osączone rodzynki, a na końcu wszystko delikatnie, ale dokładnie mieszamy z pianą z białek i przekładamy do wyłożonej folią prostokątnej formy do pieczenia (keksówki) lub pojedynczych naczynek. Wierzch formy lub naczynek szczelnie przykrywamy folią. Wstawiamy deser na co najmniej 4 godziny do lodówki. Przed podaniem wstawiamy jeszcze na 45 minut do zamrażalnika. Ze schłodzonego musu czekoladowego ostrożnie zdejmujemy folię. Ozdabiamy startą czekoladą.
Czekoladowe fondue
- Składniki: 2 tabliczki gorzkiej czekolady, 1 tabliczka mlecznej czekolady, 200 g śmietany kremówki, świeże owoce: banan, kiwi, jabłko, brzoskwinia, winogrona, maliny, truskawki.
- Sposób przygotowania: Jeśli nie mamy specjalnego naczynia do fondue, możemy wykorzystać inne naczynia. Owoce myjemy, kroimy na kawałki i układamy w salaterkach. Czekoladę kruszymy. W niedużym rondelku gotujemy wodę, do środka wkładamy miseczkę ze śmietaną i stopniowo dosypujemy czekoladę, mieszając, aż się rozpuści. Gęstą masę przelewamy do ceramicznego naczynia i ustawiamy je na podgrzewaczu, by czekolada nie zastygła. Owoce nabijamy na patyczki i maczamy w czekoladzie.
Sorbet czekoladowy z brandy
- Składniki: 1 szklanka cukru, niepełna szklanka kakao, 1,5 szklanki wody, trochę olejku waniliowego, 2 łyżki brandy lub likieru.
- Sposób przygotowania: W rondlu mieszamy cukier i kakao, wlewamy wodę i mieszaj, aż powstanie pasta. Ustawiamy na małym ogniu i podgrzewamy, mieszając, aż cukier się rozpuści. Zwiększamy ogień i gotujemy 1-2 minuty, ciągle mieszając, aż powstanie jednolity i ciemny syrop. Przelewamy do miski, przyprawiamy wanilią i brandy albo likierem. Studzimy, wstawiamy pod przykryciem do zamrażalnika i zamrażamy przez 4-5 godzin, mieszając co 30 minut. Podajemy z malinami i listkiem świeżej mięty.
Domowa mleczna czekolada z karmelizowanymi orzechami
- Składniki: 200 g migdałów całych bez skórki (jeżeli będą miały skórkę, należy je sparzyć i obrać), 100 g cukru, 50 ml wody, 200 g mlecznej czekolady, 50 g pistacji.
- Sposób przygotowania: Migdały siekamy w grubą kostkę. Z cukru i wody gotujemy syrop. W syropie zanurzamy posiekane migdały i prosto z syropu wyjmujemy je na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia, rozkładamy równomiernie. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni Celsjusza (termoobieg) i pieczemy do uzyskania złotego koloru. Czekoladę rozpuszczamy w kuchence mikrofalowej, mieszając co chwilę albo w kąpieli wodnej. Następnie studzimy w misce, raz na jakiś czas mieszając. Wylewamy ją na papier do pieczenia i posypujemy migdałami i pistacjami.
W podobny sposób możemy też zrobić swoją domową czekoladę z innymi dodatkami. Świetnie sprawdzą się wszelkie orzechy oraz suszone owoce, na przykład żurawina czy morele. Jeśli przygotowujemy czekoladę z owocami pamiętajmy, by odpowiednio wcześniej namoczyć je w gorącej wodzie albo alkoholu, by zmiękły. Do czekolady, szczególnie gorzkiej, o wysokiej zawartości kakao można także dodać gruboziarnistą sól morską albo odrobinę sproszkowanego chili.
Obiad niebanalny z dodatkiem czekolady
Podkreśla smak różnych mięs. Wystarczy kilka kostek, by wyczarować niepowtarzalne danie.
Czekolada, choć ma dużo kalorii, to raz na jakiś czas jest wskazana nawet osobom na diecie – ma dużo magnezu, a do tego działa pobudzająco. W kuchni wielu zakątków świata jest wykorzystywana w daniach głównych.
Czekolada ma długą historię. Na początku nie była jednak słodką przekąską i dodatkiem do dań i deserów, ale gorzko-pikantnym napojem, pitym przez Majów i Azteków. Oni też jako pierwsi opracowali sposób obróbki kakaowca. Rozcierali owoce tego drzewa, fermentowali, mielili i następnie prażyli. Później dodawali wodę, chilli, pieprz, kukurydzę, miód i suszone płatki kwiatów.
Dzisiejsza postać czekolady pojawiła się w Europie w XVI wieku, a jej popularność na dworach wzrosła dopiero sto lat później. Wtedy też produkowano czekoladę na skalę przemysłową, wykorzystując cukier i formując słodki kruszec w fantazyjne kształty. To zasługa nadwornego mistrza kuchni Ludwika XIII o nazwisku Pralin. Na jego cześć słodkie, rozpływające się w ustach czekoladowe cukierki nazwano pralinami.
Przede wszystkim czekolada jest wykorzystywana w cukiernictwie przy wyrobie wszelkich deserów. Możemy z niej robić ciasta, musy czy chociażby lody. Jest też niezastąpionym składnikiem różnego rodzaju posypek i dekoracji słodkich wyrobów. Ale pewnie niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że gorzka czekolada w postaci gęstego sosu może również pasować do różnego rodzajów mięs: wieprzowiny czy drobiu.
Po jaką czekoladę sięgać, gdy chcemy przyrządzić z niej na przykład sos? Przede wszystkim – po drobną jakościowo – im wyższa zawartość kakao, tym lepiej. Wybierajmy też te, bez smakowych dodatków. a ą
Polędwiczka wieprzowa z sosem czekoladowym
- Składniki na 4 porcje: 2 polędwiczki wieprzowe, kilka kostek gorzkiej czekolady, 5 łyżek mocnego naparu z kawy, 150 ml wina czerwonego wytrawnego, 2 g cynamonu, 3-4 gałązki rozmarynu, 1/2 kostki masła, 5 ml sosu piri piri, 600 g cebuli, 2 łyżki powideł śliwkowych, 1 opakowanie pieprzu w ziarnach rozbitego na dość grube kawałki, niewielka ilość oleju rzepakowego.
- Sposób przygotowania: Nieobraną, ale umytą cebulę przekładamy na suchą, rozgrzaną patelnię grillową. Podpiekamy 3 minuty, obracamy na drugą stronę. Cebule przekładamy do naczynia żaroodpornego i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 180-190 stopni Celsjusza na 20 minut. Polędwiczki obtaczamy w kruszonym pieprzu (delikatnie, żeby nie były zbyt pikantne). Na rozgrzaną patelnię dodajemy niewielką ilość oleju rzepakowego, obsmażamy polędwiczki z każdej strony. Przesmażone polędwiczki wykładamy na blaszkę wyłożoną papierem pergaminowym i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180-190 stopni Celsjusza na 4-5 minut, następnie wyjmujemy i na chwilę odstawiamy, aż mięso będzie mieć temperaturę pokojową.
Przed podaniem wkładamy na 2 minuty do piekarnika nagrzanego do 180-190 stopni. Do garnka dodajemy 2 łyżki powideł śliwkowych i chwilę smażymy, często mieszając. Dodajemy 3-4 gałązki rozmarynu. Gdy powidła się już przesmażą, dodajemy wino i redukujemy sos (mniej wiecej o 2/3 objętości). Do zredukowanego sosu dodajemy napar z kawy (2-3 łyżki), szczyptę cynamonu, kilka kropel sosu piri piri. Mieszamy. Zmniejszamy ogień, dodajemy 1/2 kostki masła pokrojonego na mniejsze części, mieszamy. Na wolnym ogniu gotujemy 10 minut. Do nieco ostudzonego sosu dodajemy cztery kostki czekolady i mieszamy.
Upieczone cebule kroimy na 1/2 . Polędwiczki kroimy na mniejsze części, na dno talerza wylewamy sos, na sosie układamy polędwiczkę, obok kładziemy kilka upieczonych cebulek.
Piersi kaczki z warzywną zapiekanką, kozim serem i sosem czekoladowym
- Składniki na 4 porcje: 4 piersi kaczki, po opaleniu piór ze skórki, 3-4 szczypty ziół prowansalskich, niewielka ilość oliwy; zapiekanka: 2 ząbki czosnku, niewielka ilość masła, 4 cebule, 4 ziemniaki, 1-2 cukinie, 3 kolorowe papryki, 3 pomidory, 1 opakowanie sera koziego, 2 szczypty tymianku suszonego, sól, pieprz, 3-4 posiekane ząbki czosnku; sos do zapiekania: 250 ml octu balsamicznego, 80 g miodu; sos czekoladowy: 250 ml wina wytrawnego, 1 liść laurowy, 2 szczypty suszonego oregano, 1 łyżeczka pieprzu w ziarnach, rozbitego, szczypta cynamonu, szczypta pieprzu cayenne, 1/2 ostrej świeżej papryczki, 1 pomarańcza, sparzona i wyszorowana, 40 g masła, 4 kostki kuwertury czekoladowej, sól, szczypiorek.
- Sposób przygotowania: Piersi kaczki nacinamy w poprzek od strony skóry (nacinamy tylko skórę, nie nacinamy mięsa). Piersi przekładamy do naczynia żaroodpornego, posypujemy 3-4 szczyptami ziół prowansalskich, polewamy niewielką ilością oliwy z oliwek, całość wcieramy w mięso. Dodajemy 2 ząbki czosnku – drobno posiekane, całość zakrywamy folią spożywczą i marynujemy 20-30 minut w lodówce (najlepiej przez całą noc). Na dnie teflonowej patelni rozgrzewamy oliwę z oliwek. Smażymy piersi od strony skóry (7 minut) na złoty kolor, odlewamy tłuszcz i na suchej patelni smażymy je następnie od strony mięsa (5 minut). Mięso powinno w środku być różowe. Mięso zakrywamy folią aluminiową.
Przed podaniem wkładamy piersi (przykryte folią aluminiową) do piekarnika w celu podgrzania mięsa. Naczynie żaroodporne smarujemy masłem, na dnie układamy cebule pokrojone w piórka, ziemniaki pokrojone w cienkie talarki, doprawiamy solą i pieprzem. Na przemian układamy cukinię, paprykę i pomidora na kształt wachlarza. Do miseczki przelewamy 2-3 łyżki oliwy, dodajemy 3-4 posiekane ząbki czosnku i 2 szczypty tymianku, sól i pieprz. Mieszamy. Smarujemy ułożone w naczyniu żaroodpornym warzywa i rozkładamy kozi ser. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza (opcja: góra- dół) na 40 minut do godziny. 250 ml octu balsamicznego przelewamy do garnka, dodajemy 80 g miodu i mieszamy. Zagotowujemy. Od czasu do czasu mieszamy trzepaczką. Po chwili zmniejszamy ogień i dalej gotujemy, następnie odstawiamy.
Na bardzo gorącą patelnię, na której smażyliśmy piersi kaczki, wlewamy 250 ml czerwonego wytrawnego wina, mieszamy za pomocą drewnianej łyżki, dodajemy 1 liść laurowy, 2 szczypty suszonego tymianku, rozbity pieprz w ziarnach, szczyptę cynamonu, szczyptę pieprzu cayenne (opcjonalnie), papryczkę pokrojoną wraz z gniazdami nasiennymi, skórkę startą z 1 pomarańczy. Gotujemy 2 minuty, przecedzamy do mniejszego garnka i podgrzewamy 4-5 minut. Gdy sos zredukuje się o połowę, dodajemy 40 g masła, mieszamy trzepaczką, ścieramy do sosu 4 kostki kuwertury na drobnych oczkach, mieszamy. Dodajemy niewielką ilość soli. Pierś wyciągamy z piekarnika, kroimy na ukos, polewamy sosem z czekolady i posypujemy szczypiorkiem. Zapiekankę wyciągamy z piekarnika, posypujemy szczypiorkiem i polewamy sosem z octu balsamicznego.
Meksykański kurczak w sosie czekoladowym
- Składniki: 4 udka z kurczaka bez kości, 1 pęczek świeżej kolendry, 2 łyżeczki ketchupu, 1 czerwona i 1 zielona papryczka chilli, 1 szklanka coli, 1 łyżeczka kuminu, 1 tabliczka gorzkiej czekolady o zawartości kakao co najmniej 70 procent, 2 większe ząbki czosnku, 1 łyżeczka ziaren kolendry, ryż do podania.
- Sposób przygotowania: Udka z kurczaka myjemy i osuszamy. Usuwamy skórę i kości, by pozostało samo mięso. W kąpieli wodnej rozpuszczamy połamaną czekoladę, dolewamy nieco gorącej wody i mieszamy, aż masa będzie jednolita. Następnie wlewamy colę. W moździerzu rozgniatamy ziarna kolendry oraz czosnek. Wraz z kuminem i posiekanymi papryczkami chili dodajemy do marynaty. Mięso łączymy z marynatą, całość przekładamy do foliowego woreczka lub rękawa i pieczemy przez 40 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza. Potrawę podajemy z ugotowanym na sypko ryżem, polane powstałym podczas pieczenia sosem oraz posypane posiekaną kolendrą. Ponieważ papryczki chili są bardzo pikantne, ostrość dania możemy złagodzić dodając do niego tylko jedną papryczkę.
Nie można się oprzeć...
Nie ma nic bardziej kuszącego, niż czekoladowe ciasta i ciasteczka. Przygotować je możemy z najróżniejszymi dodatkami, bo czy to z wyrazistym, pikantnym akcentem chili, czy z orzeźwiającą miętą - zawsze smakują wyśmienicie. A amerykański przebój, który podbił także nasze podniebienia? Brownie, bo o nim mowa, to chyba jedno z najbardziej czekoladowych i najprostszych w przygotowaniu ciast. Również i w tym przypadku możemy trochę poeksperymentować i dodać do wypieku na przykład cząstki białej czekolady.
Czekoladowe wypieki, które zawsze się udają
Brownie z niespodzianką
- Składniki: 1/2 szklanki mąki pszennej, 1 czubata łyżka kakao, 150 g masła, 180 g ciemnej czekolady, 3 jajka, 200 g cukru pudru, 75 g mlecznej czekolady, 75 g białej czekolady.
- Sposób przygotowania: Mąkę i kakao przesiewamy przez sitko i mieszamy. Masło i ciemną czekoladę wrzucamy do rondelka ustawionego na garnku z wrzącą wodą i mieszamy, aż składniki się roztopią i połączą. Jajka i cukier ubijamy mikserem na jednolity, gładki krem. Nadal miksując, powoli wlewamy wystudzoną nieco masę czekoladowo-maślaną, a na końcu małymi porcjami wsypujemy mąkę wymieszaną z kakao. Blachę do pieczenia, najlepiej kwadratową o bokach długości około 23 cm, wykładamy pergaminem. Do ciasta wrzucamy grubo posiekaną czekoladę mleczną i białą, mieszamy ostrożnie, przekładamy do przygotowanej formy. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni Celsjusza i pieczemy około 50-60 minut. Studzimy i kroimy na niezbyt duże kwadratowe kawałki. Im brownie bardziej czekoladowe, tym lepsze. Do przygotowania tego amerykańskiego smakołyku najlepiej użyć czekolady o jak największej zawartości kakao.
Czekoladowa tarta z wiśniami
- Składniki: spód: 300 g markiz czekoladowych z nadzieniem czekoladowym, 50 g połamanej gorzkiej lub mlecznej czekolady, 50 g masła; krem: 250 g serka mascarpone, 200 g mleka słodzonego skondensowanego; 200-300 g świeżych wiśni, kilka łyżek frużeliny wiśniowej, 70 g gorzkiej czekolady, startej na wiórki, cukier puder do oprószenia.
- Sposób przygotowania: Wszystkie składniki spodu miksujemy do otrzymania masy o konsystencji mokrego piasku, wysypujemy na formę do tarty, wciskamy w dno i boki, wyrównujemy i schładzamy. Mocno schłodzony serek mascarpone i słodzone mleko skondensowane ubijamy na sztywno. Krem wykładamy na schłodzony spód tarty i wstawiamy na 2 godziny w lodówce. Na wierzch schłodzonego kremu wykładamy cienką warstwą frużelinę wiśniową, wokół brzegów tarty układamy świeże odpestkowane wiśnie, środek wypełniamy wiórkami czekoladowymi. Delikatnie oprószamy cukrem pudrem.
Fondant czekoladowy, czyli wyjątkowe ciastko-lawa
- Składniki na 4 porcje: 2 tabliczki ciemnej czekolady (75 procent kakao), 2 jajka, 2 łyżeczki cukru, 2 łyżki masła.
- Sposób przygotowania: Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej, odkładając 4 kostki. Gdy czekolada się roztopi dodajemy cukier i mieszamy, następnie nieco schładzamy. Wtedy dodajemy żółtka i ubite białka. Naczynia do zapiekania lub kokilki smarujemy masłem i wlewamy czekoladową masę. W każdej porcji zanurzamy po dwie kostki czekolady i odstawiamy na 15 minut. Pieczemy 10 minut w temperaturze 200 stopni Celsjusza. Po wyciągnięciu odstawiamy na 3 minuty, przekładamy na talerze odwracając foremki i od razu podajemy.
Ekspresowe ciasto czekoladowe
- Składniki na średnią blachę: 200 g gorzkiej czekolady, 170 g masła, 4 jajka, 1 łyżka mąki pszennej, sól, 0,5 szklanki cukru pudru.
- Sposób przygotowania: Białka ubijamy na sztywno z odrobiną soli. Czekoladę i masło rozpuszczamy razem w kąpieli wodnej. Do przestudzonej, ale płynnej czekolady dodajemy żółtka, mąkę i cukier puder. Całość mieszamy i delikatnie łączymy z białkami. Masę przekładamy do blachy i pieczemy przez 30 minut w temperaturze 180 stopni. Przestudzone ciasto możemy posypać z wierzchu cukrem pudrem albo masą czekoladową.
Francuskie brioszki z czekoladą
- Składniki na 12 bułeczek: 20 g świeżych drożdży, 3 łyżki cukru, 1 opakowanie cukru wanilinowego, 4 duże jajka i 1 żółtko, 100 ml mleka pełnotłustego, 300 g masła, bardzo miękkiego, 500-550 g mąki pszennej typu 450, 100 g czekolady deserowej, białko do posmarowania brioszek, niewielka ilość masła do wysmarowania foremek.
- Sposób przygotowania: Drożdże ucieramy z cukrem i cukrem wanilinowym aż staną się płynne, dodajemy ciepłe, ale nie gorące mleko. Do dużej miski przesiewamy mąkę, w mące robimy zagłębienie, do którego wlewamy drożdże z cukrem i mlekiem. Robimy rozczyn z niewielkiej części mąki i odstawiamy do wyrośnięcia. Gdy rozczyn wyrośnie, wyrabiamy ciasto. Stopniowo dodajemy jajka, żółtko oraz miękkie masło. Czekoladę kroimy w kostkę 5 x 5 mm, na końcu wyrabiania dodajemy ją do ciasta. Odstawiamy do wyrośnięcia, aż podwoi swoją objętość. Ciasto ponownie zagniatamy i chłodzimy w lodówce około 1,5 godziny. W zależności od wielkości foremek ciasto dzielimy na 12-15 dużych części i 12-15 małych części. Ze wszystkich części formujemy kulki. Foremki do babeczek smarujemy masłem, na dnie umieszczamy dużą kulkę, na wierzchu mniejszą. Odstawiamy na 30 minut do wyrośnięcia. Brioszki smarujemy białkiem. Pieczemy 12-15 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza.
Ciasto czekoladowo-gruszkowe
- Składniki: biszkopt: 5 jajek, 3/4 szklanki cukru, 3/4 szklanki mąki, 2 łyżki kakao, 1 łyżeczka proszku do pieczenia; masa czekoladowa: 200 g śmietany 30-procentowej, 250 g serka mascarpone, 3 łyżki cukru pudru, 100 g mlecznej czekolady; dodatki: 2 galaretki agrestowe, 3-4 gruszki.
- Sposób przygotowania: Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy na sztywno. Dodajemy partiami cukier i dokładnie miksujemy. Następnie dodajemy po jednym żółtku nie przerywając miksowania. Na koniec dodajemy mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia oraz kakao i delikatnie mieszamy. Masę wylewamy na blaszkę 20x35 cm wyłożoną papierem do pieczenia i pieczemy w 180 stopniach Celsjusza przez około 30 minut, a następnie studzimy. Przygotowujemy masę czekoladową. Śmietanę ubijamy na sztywno z cukrem pudrem. Dodajemy serek mascarpone oraz startą na dużych oczkach czekoladę. Wszystko dokładnie mieszamy i wykładamy na biszkopt. Wstawiamy do lodówki do stężenia masy. Obie galaretki rozpuszczamy w 3,5 szklankach wrzątku. Gruszki myjemy, obieramy ze skórki, usuwamy gniazda nasienne i kroimy w niezbyt drobną kostkę. Owoce wrzucamy do tężejącej galaretki i wlewamy na masę śmietanową. Wkładamy do lodówki do całkowitego stężenia galaretki.
Ciasteczka czekoladowe
Kakaowe ciastka owsiane
- Składniki: 150 g mąki owsianej, 100 g mąki razowej pszennej, przesianej, 50 g gorzkiego kakao, 100 g kremowego serka, 100 g miękkiego masła, 4 łyżki brązowego cukru, szczypta soli.
- Sposób przygotowania: Obie mąki mieszamy z kakao i solą, W misce ubijamy na puszystą masę masło z połową cukru. W drugiej misce ubijamy serek z resztą cukru, aż będzie puszysty. Ubite masło łączymy z serkiem, mieszamy i porcjami dodajemy mąkę, mieszając wszystko mikserem na najwyższych obrotach. Gotowe ciasto formujemy w kulę, owijamy je papierem i chłodzimy przez 15 minut w lodówce. Schłodzone ciasto rozwałkowujemy na dowolną grubość i wycinamy dowolne kształty. Ciastka układamy na blasze wyłożonej pergaminem. Pieczemy około 10-15 minut w temp. 160 st. C.
Orzechowe ciasteczka czekoladowe z pestkami i musli
- Składniki: 20 g pestek dyni, 60 g pestek słonecznika, 40 g orzeszków arachidowych, 30 g orzechów włoskich rozdrobnionych, 30 g płatków śniadaniowych musli, 150 g czekolady mlecznej.
- Sposób przygotowania: Wszystkie składniki, poza czekoladą, mieszamy w misce. Czekoladę rozpuszczamy w kuchence mikrofalowej lub kąpieli wodnej, a następnie dodajemy do suchych składników w misce. Tak przygotowaną masę nabieramy łyżeczką i układamy na pergaminie, formując 12-15 małych ciasteczek.
Kokosanki klasyczne i z dodatkiem czekolady
- Składniki: 200 g wiórków kokosowych, 350 g cukru, 1 opakowanie cukru wanilinowego, 5 białek, 50 g czekolady deserowej.
- Sposób przygotowania: Do miski, którą umieszczamy nad garnkiem z parującą wodą, wsypujemy cukier, cukier wanilinowy, wiórki kokosowe oraz wlewamy białko. Mieszamy wszystkie składniki do momentu uzyskania gorącej, jednolitej masy. Następnie miskę zdejmujemy z garnka i odstawiamy do wystudzenia. Wystudzoną masę dzielimy na dwie części. Do jednej z nich dodajemy posiekaną czekoladę i ostrożnie mieszamy. Za pomocą rękawa cukierniczego wytłaczamy kokosanki na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy przez około 12-16 minut w temperaturze 170 stopni Celsjusza (z termoobiegiem) lub 180 stopni - bez termoobiegu.
Czekoladowo-miętowe muffiny
- Składniki: 100 g gorzkiej czekolady o zawartości kakao minimum 60 procent, 100 g masła, 50 g mąki, 100 g drobnego cukru, 3 duże jajka, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 3 łyżeczki drobno roztartej suszonej mięty.
- Sposób przygotowania: Czekoladę łamiemy na kawałki i razem z masłem rozpuszczamy w kąpieli wodnej, czyli w miseczce ustawionej na garnku z gotującą się wodą. W międzyczasie żółtka oddzielamy od białek. Rozpuszczoną czekoladę mieszamy delikatnie z przesianą mąką, cukrem, proszkiem do pieczenia oraz żółtkami. Następnie dodajemy miętę, ubijamy osobno białka, dodając ewentualnie szczyptę soli, po czym ostrożnie łączymy je z masą, ciągle mieszając za pomocą szpatułki. Ciasto wykładamy do formy na muffinki wyłożonej papilotkami lub silikonowymi foremkami lub do samych dość sztywnych papilotek do wysokości mniej więcej 2/3. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 175 stopni Celsjusza i pieczemy około 20-25 min. Przestudzone muffiny dekorujemy czekoladą i listkiem świeżej mięty. Do muffinek przed pieczeniem możemy też włożyć po kawałeczku czekolady.
Zupa z czekoladą? Nie tylko na słodko
Gorzka, mleczna, biała – z każdą z nich upichcimy pyszne, rozgrzewające obiadowe przysmaki.
Połączenie czekolady z przyprawami wzbogaci smak wielu zup. Już odrobina może nadać każdemu daniu wyrafinowany akcent i wyjątkowość. Ale kluczem do sukcesu jest jakość czekolady. A ta powinna być najwyższa.
Podczas gotowania musimy też zwrócić uwagę na niezwykle ważną kwestię – czekolada jest wrażliwa na ciepło. Nie można poddawać jej działaniu zbyt wysokiej temperatury. Dlatego też czekoladę zwykle dodaje się pod koniec gotowania, by zachować jej walory smakowe.
A jakiej czekolady do zup używać? Wszystko zależy od przepisu. Czekolada ciemna z wyjątkowo dużą zawartością kakao najlepiej komponuje się z pikantnymi dodatkami. Czekolada mleczna z dużą zawartością mleka w proszku i cukru i zaledwie 22-49% kakao jest znacznie delikatniejsza i słodsza niż czekolada ciemna. Natomiast biała czekolada wcale nie zawiera kakao. Jest produkowana z przynajmniej 20% masła kakaowego, tłuszczu mlecznego i cukru.
Kremowa zupa z cukinii z białą czekoladą
- Składniki: 300 g cukinii, 50 g cebuli, 250 ml bulionu drobiowego, 50 g masła, 100 ml śmietany, 3 łyżeczki prażonych płatków migdałów, 1 szczypta świeżo zmielonego pieprzu, 1 szczypta soli, 150 g białej czekolady.
- Sposób przygotowania: W rondlu rozpuszczamy masło, dodajemy pokrojoną w drobną kostkę cukinię i cebulę. Dusimy do miękkości, dodajemy bulion i gotujemy około 10 minut. Następnie zupę miksujemy, dodajemy śmietanę i białą czekoladę. Całość doprawiamy do smaku solą i pieprzem, a następnie doprowadzamy do wrzenia. Zupę podajemy w bulionówkach udekorowaną uprażonymi na suchej patelni migdałami i listkami świeżej mięty.
Meksykańska zupa z kabanosami
- Składniki: 300 g kabanosów drobiowych, 1 puszka fasoli czerwonej, 1 puszka kukurydzy, 1 czerwona papryka, 1 żółta papryka, 1 cebula, 2 ząbki czosnku, kilka kostek gorzkiej czekolady, sól, pieprz, mielona papryka do smaku, 3-4 łyżki koncentratu pomidorowego.
- Sposób przygotowania: Rozgrzewamy olej, wrzucamy posiekaną cebulę z czosnkiem, chwilę przesmażamy. Dodajemy pokrojone w około centymetrowe kawałki kabanosy, koncentrat pomidorowy i znowu chwilę przesmażamy. Dodajemy osączoną fasolę, kukurydzę i zalewamy wodą do wysokości składników. Gotujemy 10 minut. Dodajemy sól, pieprz i mieloną paprykę. Pod sam koniec dodać pokrojoną w kostkę paprykę i gotujemy jeszcze 5 minut. Wyłączamy ogień i dodajemy do zupy kostki czekolady. Mieszamy, aby się rozpuściła. Podajemy od razu bardzo gorącą. Do zupy możemy przygotować na przykład tosty lub grzanki z masłem ziołowym.
Krem z selera z białą czekoladą i octem balsamicznym
- Składniki: 120 g białej czekolady, 860 g selera, 2 łyżki masła klarowanego, 2 szalotki lub 1 zwykła cebula, płatki migdałowe, 1,25 l bulionu drobiowego, 5 łyżek gęstego jogurtu naturalnego, kozieradka, sól morska,pieprz ziołowy, ocet balsamiczny, listki mięty czekoladowej lub zwykłej.
- Sposób przygotowania: Płatki migdałowe prażymy na patelni bez tłuszczu i odkładamy. Korzeń selera obieramy i kroimy na mniejsze kawałki. Ucieramy na tarce o dużych oczkach. Szalotki kroimy w kostkę i wrzucamy na rozgrzaną patelnię z łyżką masła klarowanego. Smażymy przez około 2 minuty i dodajemy pozostałe masło i seler. Trzymamy na patelni jeszcze około 5- 10 minut co jakiś czas mieszając. Całość przekładamy do garnka i zalewamy bulionem. Gotujemy z lekko uchyloną pokrywką około 25 minut. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem i kozieradką i trzymamy na gazie jeszcze maksymalnie 5 minut. Gotową zupę miksujemy blenderem. Jeśli zupa będzie za gęsta to dolewamy nieco bulionu. Czekoladę ucieramy na tarce o małych oczkach i wsypujemy do gorącej, zmiksowanej zupy. Dokładnie mieszamy tak, aby czekolada się rozpuściła. Gotową zupę zabielamy jogurtem naturalnym. Ciepły krem z selera nalewamy do miseczek, posypujemy płatkami migdałowymi , skrapiamy sosem balsamicznym i dekorujemy listkami mięty czekoladowej. Podajemy od razu. Do dekoracji możemy też wykorzystać na przykład kiełki.
Napój idealny na długie, zimowe wieczory
Kusząca, aromatyczna, gorąca czekolada. Z bitą śmietaną, domową konfiturą, likierem albo ze szczyptą chili lub soli. Sposobów na przygotowanie tego rozgrzewającego trunku i dodatków do niego nie brakuje.
Bez waględu na to, jakie dodatki wybierzemy, najpierw musimy zwrócić uwagę na czekoladę. Tylko jak wybrać tę idealną?
Przede wszystkim czekolada powinna mieć gładką, aksamitną, pozbawioną grudek konsystencję i powoli, jedwabiście rozpływać się w ustach. Łamaniu jej na cząstki powinien towarzyszyć charakterystyczny trzask. Naszą czujność powinna wzbudzić czekolada, która ma gorzki lub kwaśny posmak - to oznaka, że była niewłaściwie przechowywana lub jest przeterminowana. Zwróćmy też uwagę, czy tabliczka ma ładny połysk bez śladu białego nalotu. Dobrej jakości czekolada w nieznacznym stopniu reaguje na zmiany temperatury powietrza, czyli nawet w upale nie powinna się rozpuścić.
Domowa kawa z czekoladą
- Składniki na 2 szklanki: 6 kostek gorzkiej czekolady, 1 łyżeczka cukru trzcinowego, 60 ml mleka pełnotłustego, 60 ml śmietany kremówki, 180 ml kawy, szczypta soli.
- Sposób przygotowania: Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej, dodajemy sól, cukier, 120 ml wrzątku i podgrzewamy, aż masa zgęstnieje. Następnie dodajemy mleko, śmietankę i świeżo zaparzoną kawę. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, aż się połączą i przelewamy do wyższych szklanek. Kawę dekorujemy wiórkami czekolady i od razu podajemy.
Gorąca czekolada z chili
- Składniki: 500 ml mleka, 250 ml śmietanki 30-procentowej, 150 g gorzkiej czekolady, najlepiej 70 procent, szczypta soli, kilka płatków suszonego chilli lub sproszkowana przyprawa.
- Sposób przygotowania: Do rondelka wlewamy śmietankę i mleko, podgrzewamy na małym ogniu i do ciepłego roztworu dodajemy posiekaną czekoladę. Doprawiamy solą, dodajemy płatki chilli i mieszamy, aż czekolada całkowicie się rozpuści, a płyn trochę zgęstnieje. Podgrzewamy około 10 minut, przelewamy do filiżanek, dekorujemy i podajemy.
Czekolada z cynamonem
- Składniki na 2-3 porcje: 4 tabliczki gorzkiej czekolady o zawartości co najmniej 60 procent kakao, około 300 ml mleka, 1 łyżeczka mleka w proszku, kilka łyżeczek cukru, 2 szczypty cynamonu lub kakao.
- Sposób przygotowania: Tabliczki czekolady dzielimy na kawałki i na małym ogniu rozpuszczamy w rondelku. Powoli dodajemy mleko – tyle, by czekoladę dało się przelać do filiżanki. Kiedy czekolada jest już rozpuszczona z mlekiem, dodajemy łyżeczkę mleka w proszku i słodzimy wedle uznania. Gorącą czekoladę wlewamy do filiżanek i dla smaku posypujemy cynamonem albo kakao. Możemy też udekorować czekoladę bitą śmietaną.
Gorąca czekolada z chili, cynamonem i migdałem
A Składniki: 2 szklanki mleka, 1 tabliczka gorzkiej czekolady, 2 łyżeczki cukru pudru, 1 łyżeczka cynamonu, 1 szczypta chili, kilka kropli olejku migdałowego lub waniliowego.
A Sposób przygotowania: Do rondelka wlewamy mleko i gotujemy na małym ogniu. Dodajemy połamaną czekoladę, cynamon i chili. Kiedy masa będzie jednolita wsypujemy cukier i mieszamy, aż całowicie się rozpuści. Podgrzewamy jeszcze przez około 10 minut, ale nie doprowadzamy do wrzenia. Przelewamy do filiżanek, skrapiamy napój olejkiem i od razu podajemy. Czekoladę możemy też zamrozić, a potem ponownie podgrzać. Będzie wtedy bardziej aromatyczna.
Czekolada z likierem
- Składniki: 500 ml mleka, 50 ml śmietanki 18-procentowej, 1/2 tabliczki gorzkiej czekolady, 2 łyżeczki ciemnego kakao, 1.5 łyżeczki mąki ziemniaczanej, 50 ml gorącej wody, cukier, 1-2 kieliszki likieru czekoladowego.
- Sposób przygotowania: Mleko podgrzewamy w rondelku. Kiedy będzie ciepłe, dodajemy połamaną na kawałki czekoladę i mieszamy, aż czekolada się rozpuści. Kakao rozpuszczamy w gorącej wodzie, dodajemy mąkę ziemniaczaną i dokładnie mieszamy. Do mleka dodajemy wodę wymieszaną z kakao i mąką. Cały czas mieszamy. Do szklanki przelewamy trochę czekolady i mieszamy ze śmietaną, po czym całość przelewamy do gotującego się mleka z czekoladą. Wszystko dokładnie mieszamy trzepaczką i zagotowujemy. Lekko spieniamy czekoladę za pomocą trzepaczki. Słodzimy według uznania. Na koniec dodajemy likier i ponownie całość mieszamy. Przelewamy do kubeczków. Czekoladę można udekorować bitą śmietaną, kakao lub startą czekoladą.
Korzenna czekolada z miodem
- Składniki: 100 g gorzkiej czekolady, 2 szklanki mleka, 2 łyżki miodu, 1/2 łyżeczki mąki ziemniaczanej, 1/2 łyżeczki cynamonu, 1/2 łyżeczki goździków, 70 ml śmietanki 30-proc.
- Sposób przygotowania: Goździki rozcieramy w moździerzu na pył. Łączymy z cynamonem. W rondelku z grubym dnem rozpuszczamy połamaną na kawałki czekoladę z 3 łyżkami mleka, cały czas mieszając. Następnie stopniowo dodajemy pozostałe mleko, miód oraz przyprawy i mieszamy do połączenia składników. Podgrzewamy do momentu, aż czekolada będzie gorąca (lecz nie wrząca). Dodajemy mąkę ziemniaczaną i mieszamy do zgęstnienia czekolady. Przelewamy do kubków.
Domowy syrop czekoladowo-kawowy do deserów
- Składniki: 500 g cukru, 2 opakowania cukru wanilinowego, 25 g ziaren kawy, 125 g gorzkiej czekolady o zawartości kakao 60 %, 50 g gorzkiego kakao.
- Sposób przygotowania: Cukier, cukier waniliowy, ziarna kawy wkładamy do garnka. Zalewamy 500 ml wody i powoli zagotowujemy w wysokim garnku, a następnie gotujemy przez 5 minut. Czekoladę siekamy. Syrop zdejmujemy z ognia i stapiamy w nim czekoladę. Pozostawiamy na 5-10 minut. Następnie zagotowujemy ponownie, dodajemy kakao i dokładnie mieszamy. Gotujemy przez 5 minut, stale mieszając. Syrop przelewamy przez sitko i napełniamy nim wypłukane gorącą wodą, czyste butelki (po 100 ml). Zamykamy i odstawiamy do ostygnięcia. Otwarte butelki przechowujemy w lodówce i zużywamy w krótkim czasie. Pasuje do lodów, gofrów, deserów i kawy.
Autor: Elżbieta Święcka
swiecka@echodnia.eu