Smakujmy lokalnie. Małopolski Festiwal Smaku już w niedzielę

Czytaj dalej
Fot. Dominika Wójciak
Dominika Wójciak

Smakujmy lokalnie. Małopolski Festiwal Smaku już w niedzielę

Dominika Wójciak

Tegoroczny Małopolski Festiwal Smaku zaczyna się już w najbliższą niedzielę w Krakowie. Festiwalowa kuchnia odwiedzi poza stolicą inne miasta Małopolski, m.in. Tarnów, Miechów, Skawinę, Nowy Targ i Stary Sącz. Podczas festiwalu będzie można spróbować dań regionalnych oraz tych bardziej nowoczesnych, ale bazujących na małopolskich specjałach i bardzo się cieszę, że taka kulinarna różnorodność możliwa jest w ramach jednej imprezy.

Na festiwal warto przyjść głodnym, bo pysznych dań nie zabraknie. Będą gotować doświadczone kucharki i kucharze, panie z kół gospodyń wiejskich, kulinarne gwiazdy i będę gotować też ja. W Krakowie zaserwuję Wam krakowskiego obwarzanka z pastą z buraczków i bryndzy, jakiego jeszcze nie znacie! Przyjdźcie! Będzie mi raźniej! Tych, którzy do Krakowa w niedzielę nie dojadą, zapraszam do pozostałych miast, a na osłodę zostawiam buraczany przepis. Z bryndzą podhalańską, by zostać w temacie.

Buraczki marynowane z porzeczkami, fetą i miętą

Składniki:

Przygotowanie: Buraki obierz i pokrój na mandolinie w cienkie plasterki (jak na carpaccio). Dodaj sok wyciśnięty z mandarynek, możesz także otrzeć skórkę z 1-2 owoców. Dodaj oliwę, sól i sporo pieprzu, dokładnie wymieszaj. Skosztuj i w razie potrzeby dodaj więcej soli i dopraw buraki octem. Odstaw do zamarynowania, po czym przełóż na półmisek razem z marynatą. Tuż przed podaniem posyp porzeczkami, listkami mięty i pokruszoną fetą. Migdały posiekaj i wykończ nimi sałatkę.

Uwagi: Upieczone w skórce buraki przetrwają w lodówce nawet 10 dni (to mój max). Są świetne do sałatek, kaszy z warzywami, risotto, koktajlu itp. Żeby je upiec, najpierw musisz je wyszorować, a następnie albo zawinąć w folię, albo bardziej ekologicznie ułożyć w głębokiej blasze i przykryć arkuszem folii lub papieru do pieczenia. Średniej wielkości buraki piecz około 1 godziny w piekarniku rozgrzanym do 180 - 200˚C. Sprawdzaj, czy są gotowe, nakłuwając je widelcem. Jeśli widelec wchodzi łatwo, buraki są gotowe.

Moje najnowsze odkrycie to gotowanie buraków w skórce na parze. Równie efektowne, a ponoć zdrowsze, bo temperatura niższa, jak ktoś ma ochotę, polecam wypróbować!

Smakujmy lokalnie. Małopolski Festiwal Smaku już w niedzielę
Dominika Wójciak
Dominika Wójciak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.