Smog atakuje Europę, ale Polskę szczególnie mocno
Polskę spowija smog i co roku tysiące rodaków umierają na spowodowane nim choroby. Ale z trującym smogiem walczy nie tylko Polska.
Najwyższa Izba Kontroli wraz z Naczelnym Organem Kontroli Holandii (Algemene Rekenkamer) koordynowały pierwszą międzynarodową kontrolę skuteczności działań na rzecz poprawy jakości powietrza w 14 krajach Europy oraz Izraelu. Raport jest już gotowy, a jego wnioski są smutne.
Europejczycy są narażeni na negatywne oddziaływanie tych samych substancji występujących w powietrzu: pyłów zawieszonych (PM10 i PM2,5), benzo(a)pirenu oraz dwutlenku azotu (NO2). Niemniej skala zanieczyszczenia powietrza jest zróżnicowana - zdecydowanie najwyższe stężenia PM10 odnotowuje się w Macedonii, a następnie w Bułgarii oraz niestety w Polsce.
Nie ma spójnej polityki ochrony powietrza. Nie określono wskaźników umożliwiających ocenę skuteczności wdrażanych działań naprawczych. Informacje z systemu monitoringu są niewystarczające. Ponad połowa krajów uczestniczących w audycie nie była w stanie ocenić skuteczności i efektywności działań podejmowanych na rzecz ochrony powietrza przez władze publiczne. Natomiast pozostali uczestnicy wskazali, że te działania były w najlepszym razie tylko częściowo skuteczne...
Więcej czytaj w pełnej wersji artykułu.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień