Smog w Lublinie. Bardzo zły stan powietrza w mieście
Komunikat o bardzo złym stanie powietrza w Lublinie wyświetla aplikacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pozwalająca monitorować jakość tego, czym oddychamy.
W piątkowy poranek w Lublinie przekroczone były normy dotyczące m.in. pyłu PM10 (pył zawieszony, który może zawierać substancje toksyczne takiej jak: metale ciężkie, benzo(a)piren, dioksyny i furany) oraz PM2,5 (zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi).
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska ostrzega, że inhalowane do płuc pyły mogą powodować m. in. kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. Przyczyniają się one też do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz występowania zaostrzeń objawów chorób alergicznych np. astmy, kataru siennego i zapalenia spojówek.
Najnowsze dane świadczą ponadto o tym, że pyły mogą też wpływać negatywnie na zdrowie kobiet ciężarnych oraz rozwijającego się płodu (niski ciężar urodzeniowy, wady wrodzone, powikłania przebiegu ciąży).
ZOBACZ TEŻ: Jak Lublin walczy ze smogiem?