Sobota to Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Zobacz, co mogą dostać w naszym regionie
Żyjemy coraz dłużej i trzeba zadbać o to, aby to życie osób starszych było spełnione, szczęśliwe - mówi Jerzy Pyrek, pełnomocnik marszałka województwa do spraw seniorów.
Uważa Pan, że warto organizować Dni Seniora, czy takie obchody coś zmienią w położeniu osób starszych?
Oczywiście, że warto, bo już bardzo wiele się zmieniło. Mnóstwo osób starszych zostało zachęconych do aktywności, wyszli z domów, rozwijają swoje pasje, integrują się z drugimi. Smutne byłoby to, gdyby po zakończeniu pracy zawodowej chodzili tylko z kąta w kąt. Ale trzeba przyznać, że ciągle istnieje dość spora grupa osób, która nie jest zainteresowana żadnymi aktywnościami i do nich przede wszystkim chcielibyśmy dotrzeć. Żeby nie siedzieli przed telewizorem, tylko wyruszyli z domu, choćby na spacer. Jak się boją, że są za słabi, niech wezmą ze sobą kijki i zaczną uprawiać nordic walking. Dla zdrowia.
Zarówno Urząd Marszałkowski jak i wiele miast ciągle wymyślają jakieś działania, żeby uprzyjemnić życie seniorom?
To prawda są już Kluby Seniora, stworzone między innymi w Kielcach, w których do południa seniorzy mogą gimnastykować się, uczyć języków, malować, poznawać tajniki komputera, mamy Uniwersytety III Wieku, gdzie można zdobywać wiedzę, są patrole ekologiczne, my wymyśliliśmy ostatnio Świętokrzyską Kartę Seniora. Na jej podstawie seniorzy powyżej 60 roku życia mogą taniej korzystać z rehabilitacji, gimnastyki, dóbr kultury. Do tej inicjatywy pozyskaliśmy 11 partnerów , zapraszamy nowych, którzy chcieliby zrobić coś dobrego dla starszych ludzi. Wszelkie informacje na temat naszych działań skierowanych do seniorów można uzyskać pod adresem www.senior.sejmik.kielce.pl. Jest ona na bieżąco aktualizowana.
Gdzie taką Świętokrzyską Kartę dla osób po 60 -tce, można uzyskać?
Kartą jest dowód osobisty. Wystarczy go okazać przy wejściu do Centrum Rehabilitacyjnego Polanika w Chrustach, czy w teatrze imienia Żeromskiego w Kielcach i będzie można otrzymać zniżkowe zabiegi, czy wejść na próbę generalną nowego spektaklu. Te wszystkie zaproszenia kierujemy do seniorów z całej Polski, więc jednocześnie jest to promocja naszych zabytków, ciekawych miejsc wartych odwiedzenia.
Co jeszcze zamierzacie zrobić dla seniorów w najbliższym czasie?
Chcielibyśmy zachęcić wszystkie samorządy, aby tworzyły senioralne rady gminne. lub miejskie Naraz ie powstały dwie. W Starachowicach rada seniorów na czele z Waldemarem Grzybem zdaje świetnie egzamin. Na uwagę zasługuje to, że postała przy młodym prezydencie Marku Materku, który w ten sposób może dowiedzieć się, jakie są potrzeby tej grupy ludzi. Czy chcieliby utworzyć zespół ludowy, czy mieć wieczorki taneczne, a może spotkania z psychologiem, bo nie wiedzą jak radzić sobie z samotnością.
Ale aby seniorzy lepiej poczuli się w świecie potrzebna jest też zmiana mentalności. Terazczęsto młodym ludziom zarzuca się, że nie szanują starszych , a oni też nie pałają sympatią do młodzieży. Jak pan ocenia tą sytuację.
W tej dziedzinie jest naprawdę sporo do zrobienia. Dawniej rzeczywiście starsi ludzie mieli większą pomoc, szacunek i zrozumienie ze strony dzieci czy wnuków. Dziś traktują ich jak nieco zacofanych, nie znających się na technice, narzekających tylko na choroby, nie znajdują ze sobą wspólnego języka. Tu jest duże pole do działania, aby zbliżyć jednych do drugich.
A z jakich przyjemności będą mogli korzystać seniorzy z okazji swojego święta?
Już 9 października odbędzie się w Chrustach w ośrodku Polanika wielki niedzielny piknik dla seniorów, z kolei 18 października zapraszamy ludzi starszych do Wojewódzkiego Domu Kultury na imprezę zatytułowaną „Uśmiech Seniora”, będzie też konkurs fotograficzny dla nich.