Specjaliści od szybkich pożyczek oskarżeni o oszustwo na ponad 3 mln zł

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Małgorzata Oberlan

Specjaliści od szybkich pożyczek oskarżeni o oszustwo na ponad 3 mln zł

Małgorzata Oberlan

Michałowi M. i jego ojcu grozi do 25 lat więzienia. Prokuratura dowodzi, że sfałszowali dokumenty, oszukując toruński sąd i „Cash Cash”.

Proces torunian ruszy przed Sądem Okręgowym w Toruniu w przyszłym tygodniu. 33-letni Michał M. z Torunia i jego ojciec Piotr to znane w środowisku postaci, związane z szybkimi pożyczkami. Teraz obu grozi od 5 do nawet 25 lat więzienia.

Prokuratura dowodzi, że Michał M., w przeszłości prezes AS Towarzystwo Gospodarcze w Toruniu, doprowadził spółkę Cash Cash z siedzibą w Warszawie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem na kwoty 2,7 mln zł oraz 799 tys. zł. A także - oszukał sędziego gospodarczego Sądu Okręgowego w Toruniu. Jak?

- Uzyskał w toruńskim sądzie nakazy zapłaty na wymienione sumy, posługując się sfałszowaną umową licencyjną na używanie znaku towarowego firmy Quick Cash. Przerobiona została ona nie tylko w zakresie daty zawarcia, ale i szeregu zapisów, np. dotyczących wynagrodzenia czy warunków wypowiedzenia. W wytoczonych spółce Cash Cash powództwach posłużył się też 8 wekslami in blanco, w których wpisał zawyżone sumy roszczeń. Ojciec Piotr M. mu w tym pomógł - mówi prokurator Judyta Głowacka, kierująca Prokuraturą Toruń Centrum Zachód.

Co ciekawe, Michał M. był zatrudniony w Cash Cash jako dyrektor. Gdy wydane przez sąd nakazy zapłaty na olbrzymie kwoty trafiły do jej siedziby, po prostu je... ukrył. Jak twierdzi prokuratura, doprowadził tym samym do ich uprawomocnienia i egzekucji. O przestępstwie zawiadomiła w ub.r sama spółka Cash Cash.

Chodzi o fałszerstwo dokumentu uprawniającego do wypłaty pieniędzy (art. 310 Kodeksu karnego). - To przestępstwo o charakterze zbrodni. Kto się go dopuszcza, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności. Identyczna odpowiedzialność karna grozi za pomocnictwo - zaznacza prokurator Judyta Głowacka.

Pozostało jeszcze 47% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Małgorzata Oberlan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

20,00 40,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.