Społecznicy wydobyli z Odry aż 40 kamieni nagrobnych
Nietuzinkowe odkrycia w korycie rzeki na terenie Słubic ułatwił jej niski stan. Kamienie nagrobne zostały złożone w miejscowym lapidarium
- Podczas czterogodzinnej pracy udało się wydobyć relikty nagrobków w różnym stanie i z różnych okresów - informuje społeczny opiekun zabytków w powiecie słubickim Roland Semik.
Najstarszy ze znalezionych kamieni liczy już półtora wieku i upamiętnia osobę żyjącą w latach 1801-1867. Inne osoby to m.in.
- Stations-Assistent a.D. Ruthenberg(12.08.1841-26.01.1910);
- Krzyż Żelazny może oznaczać weterana wojny prusko-francuskiej Albrecht Kern (10.09.1856-1936)
- (?)he Simon; pierwsze podejrzenia wskazywały na żydowskie imię Mosche, ale możliwość tę wyklucza dostrzegalny kształt połamanego krzyża
- (?) (?)sack;
- Polizeibeamter Friedrich (?) i wielu innych.
Na jednym z odnalezionych w tym roku kamieni widnieje wzruszający wiersz poświęcony zmarłej matce (w tłumaczeniu na polski): „Do widzenia.
Tutaj jestem, gdzie swoją matkę opłakuję,
Takiej jak ona, tak właśnie odczuwam, nie ma już żadnej.
Teraz spoczywa ona błogosławiona i w pokoju tutaj,
Ale dla mnie pozostanie niezapomniana”.
Na dnie rzeki pozostał między innymi dziecięcy sarkofag, a na wydobycie w przyszłym roku czekają m.in. ornamenty z piaskowca pochodzące prawdopodobnie z dawnej kaplicy cmentarnej z 1901 r., masywny kamień z inskrypcją „Offb 2,10”, który wskazuje tym samym na Księgę Objawienia (inaczej Apokalipsę św. Jana), Rozdział II, werset 10 (Przekład według Biblii Tysiąclecia): „Przestań się lękać tego, co będziesz cierpiał. Oto diabeł ma niektórych spośród was wtrącić do więzienia, abyście próbie zostali poddani, a znosić będziecie ucisk przez dziesięć dni. Bądź wierny aż do śmierci, a dam ci wieniec życia”.
Gdzie dokładnie znaleziono nagrobne kamienie? - W obawie przed kradzieżą lub dewastacją dokładna lokalizacja nie może na razie zostać ujawniona publicznie - podkreśla Semik.
Na jego zaproszenie w społecznej akcji poszukiwania i wydobycia historycznych kamieni nagrobnych kilka dni temu wzięli udział: dr Jan Musekamp i Karl-Konrad Tschaepe z Katedry Historii Najnowszej Europejskiego Uniwersytetu Viadrina, Matthias Diefenbach z Instytutu Historiii Stosowanej oraz HeimatReis, a także Adrian Mermer, absolwent architektury i doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego, reprezentujący też Stowarzyszenie „Kontrapunkt”.
Spisu i inwentaryzacji odnalezionych kamieni dokonają teraz: Roland Semik oraz Eckard Reiß, wieloletni członek Towarzystwa Historycznego i autor dwujęzycznej monografii o cmentarzu żydowskim w Słubicach. Skróconą wideorelację z akcji wydobycia z rzeki i przewozu na cmentarz komunalny można zobaczyć w internecie, na kanale You Tube.