Sportowcy dostali nagrody Probusa

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik

Sportowcy dostali nagrody Probusa

Łukasz Koleśnik

Sześć statuetek oraz nagrody finansowe burmistrza zostały wręczone dla najlepszych zawodników oraz działaczy sportowych, podczas uroczystej gali w Zamku Piastowskim w Krośnie Odrzańskim.

- Cały czas musisz wierzyć, że następnym razem wygrasz, aż do dnia, kiedy to się stanie - cytatem Pauli Radcliffe, brytyjskiej lekkoatletki, słynnej biegaczki długodystansowej, rozpoczęła się gala wręczenia krośnieńskich nagród sportowych, czyli Probusów.
Na sali już siedzieli zwycięzcy. Trenerzy, działacze oraz zawodnicy z sukcesami. Tego dnia mieli odebrać nagrody , upamiętniające ich tegoroczne sukcesy. Na scenie, na stole czekało sześć statuetek. Ale zanim je rozdano, pojawiła się postać z przeszłości, dokładniej ze średniowiecznego Krosna Odrzańskiego.

W XIIIwieku krośnieńskim grodem zarządzał Henryk IVPrawy, zwany Probusem. Władca lubił rywalizację zgodną z zasadami fair play, sam w młodości uczestniczył w turniejach. Nic dziwnego, że w Krośnie Odrzańskim zdecydowano się nazwać nagrody dla sportowców, Probusami.

W małej inscenizacji król wyszedł na scenę i oficjalnie rozpoczął rozdanie wyróżnień dla zawodników i nie tylko. Najpierw wręczono nagrody finansowe burmistrza. - Ważny jest sport w naszym życiu. Wiele osób, które zajmują się nim, zyskują cechy, przydatne dla nich w dorosłym życiu. Wytrwałość, umiejętność przegrywania i podnoszenia się po kolejnych porażkach. Ta gala jest poświęcona dla właśnie takich osób - mówił Marek Cebula.

Za wyniki sportowe rada miejska wyróżniła dwóch młodych sportowców - Aleksandrę Jodłowską. oraz Antoniego Plichtę. 12-letnia dziewczyna, uczennica szkoły podstawowej nr 2 zdobyła pierwsze miejsce w biegach przełajowych na 800 metrów, w zawodach na szczeblu wojewódzkim. Należy do klubu LKS Słubice-Filia w Krośnie Odrzańskim. W tym samym klubie jest Antoni Plichta. Młody lekkoatleta miał bardzo wiele sukcesów w tym roku, jednym z największych osiągnięć było pierwsze miejsce w mistrzostwach Polski młodzików w sześcioboju oraz złoty medal na 100 metrów podczas Igrzysk Bałtyckich w Niemczech.
Po raz pierwszy w tym roku nagrody burmistrza zostały przydzielone również dla trenerów.

Wyróżnieni zostali Grzegorz Noga - szkoleniowiec Aleksandry Jodłowiec, Krzysztof Wesołek - trener Antoniego Plichty oraz Maciej Uderjan, który kieruje dwoma drużynami siatkarskimi, kadetami, którzy zdobyli mistrzostwo województwa oraz drugoligowym klubem Iwaniccy Gubin Krosno.
Następnie wręczone zostały Probusy. Sześć statuetek na sześć kategorii. Najpierw wręczono nagrodę dla mecenasa sportu. A tym został zielonogórski PKS, który wprowadził trzy lata temu nieodpłatne bilety miesięczne dla siatkarzy z Krosna Odrzańskiego.
Następna statuetka należała się dla zawodnika, który w tym roku był sportowym odkryciem. Tym bez zaskoczenia została młoda Aleksandra Jodłowska.

Następna w kolejce była drużyna roku. Tutaj również obyło się bez niespodzianek. Wyróżniona została drużyna piłkarska, Tęcza Krosno Odrzańskie, która uzyskała promocję do IV ligi.Ponadto w poprzednim sezonie, w lidze okręgowej, kapitan Tomasz Urba-ński był królem strzelców.

Czwarty Probus otrzymał najlepszy trener w tym roku. Drugie wyróżnienie tego dnia dostał Maciej Uderjan, trener siatkarzy.
Piąta nagroda dla najlepszego sportowca niepełnosprawnego przypadła dla Marleny Przeździęk. W imieniu młodej zawodniczki statuetkę odebrała jej mama.

Szóstego Probusa dla najlepszego sportowca roku otrzymał Antoni Plichta za ogromną ilość sukcesów na szczeblu wojewódzkim i krajowym.

Na koniec wręczono specjalną nagrodę, Super Probusa. Dostał to wieloletni działacz sportowy, były prezes klubu piłkarskiego Tęcza, działacz oraz honorowy członek PZPN, Zygmunt Orzeszko.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.