Sprawdź, jak nasze gminy pomagają seniorom [ZAJAWKA]
Seniorzy, których z roku na rok nam przybywa, nie chcą siedzieć w domach. Mówią: - Wykorzystajcie nasz potencjał, stwórzcie warunki, a pokażemy wam, co potrafimy.
W ciągu najbliższych 40 lat liczba seniorów w Polsce się podwoi z 5,5 mln do 11 mln. Nasz kraj jest najbardziej starzejącym się w całej Unii Europejskiej. Nie sposób nie zauważyć tego zjawiska. To wyzwanie dla rządu i samorządów. Problem dostrzega wiele miast i osób. Przewodniczący sejmiku lubuskiego, Czesław Fiedorowicz podkreśla, że potrzeby seniorów są coraz większe. Nie wystarczą już zwykle pokoje dla samotnych osób. Muszą się pojawić publiczne i prywatne kompleksy dla seniorów, by temu „srebrnemu tsunami” podołać.
Zielona Góra
Zielona Góra wymyśliła kartę ZGrani Zielonogórzanie 50 plus. Dzięki niej seniorzy mogą np. korzystać z basenu za 2 zł (dwie godziny kąpieli).
- W czwartki i piątki aż roi się od seniorów. Okupują wodne bicze, jacuzzi. Ratują swoje kręgosłupy i nie tylko - mówi Helena Raś-Nowak, która sama regularnie chodzi na pływalnię i korzysta ze wspomnianej karty.
Jak mówi wiceprezydent Zielonej Góry Wioleta Haręźlak, do tej pory wydano już blisko 30 tysięcy kart. I wciąż pojawiają się nowe zgłoszenia (formularze są w biurze programu, w ratuszu albo na: www.zgrani50.pl)
- To bardzo fajna sprawa dla seniorów. Bo dzięki zniżkom częściej sobie można pozwolić na teatralny spektakl, koncert, spotkanie z przyjaciółmi w restauracji. Taniej kupić leki czy skorzystać z rehabilitacji, zabiegów - mówi Irena Trajan. - Fajne jest też to, że dzięki tej karcie i drugiej - ZGrani Zielonogórzanie możemy za przysłowiową złotówkę aktywnie spędzać czas razem z wnukami np. na basenie (senior - 2 zł, wnuk - 1 zł).
Wiecej o tym, jak gminy pomagają seniorom czytaj w piątek, 20 stycznia w papierowym wydaniu „Gazety Lubuskiej” oraz w naszym serwisie plus.gazetalubuska.pl
Przeczytaj też: Pani doktor z rekordem... 1624 prokuratorskich zarzutów!