Obchodzimy Środę Popielcową, która rozpoczyna Wielki Post. Kapłani posypują głowy wiernych popiołem.
Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim czas Wielkiego Postu. Trwa on 40 dni. Jest to okres pokuty, umartwienia i refleksji.
Są dwa takie dni - Środa Popielcowa i Wielki Piątek
- Można powiedzieć, że Środa Popielcowa klamrą jest spięta z Wielkim Piątkiem - mówi ksiądz Wojciech Radej z parafii świętego Wojciecha w Kielcach.
- W Środę Popielcową w Kościele przeżywamy post jakościowy i ilościowy. Posiłki spożywamy trzy razy w ciągu dnia, w tym jeden do syta. Taki post jest tylko dwa razy w roku - właśnie w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Środa Popielcowa przypomina nam też to, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy - dodaje ksiądz Wojciech Radej.
Popiół z palm święconych w Niedzielę Palmową
W czasie mszy w Środę Popielcową kapłani posypują głowy wiernych popiołem. Pierwsze świadectwa o święceniu popiołu pochodzą z X wieku. W następnym wieku papież Urban II wprowadził ten zwyczaj jako obowiązujący w całym Kościele. Popiół do posypywania głów wiernych pochodzi z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedzającego roku. - Święcimy palmy, zasuszamy je. Następnie są spalane, a uzyskanym z nich popiołem w Środę Popielcową posypujemy nasze głowy - mówi ksiądz Jan Iłczyk, proboszcz parafii świętego Józefa Robotnika w Kielcach.
„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię...”
Kapłan posypując głowy popiołem wypowiada słowa: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz”. - Przypomina nam to o nicości i przemijaniu naszego życia. O tym, co w naszym życiu jest najważniejsze i na czym powinniśmy je budować. Wypowiada też słowa „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Przypominają one o fundamencie, który powinien być drogowskazem w naszym życiu - wyjaśnia ksiądz Wojciech Radej z parafii świętego Wojciecha w Kielcach.
Specjalne postanowienia w czasie Wielkiego Postu
Skoro przyjmujemy popiół na nasze głowy, to przyjmujemy też pewne umartwienia. Podejmujemy również wielkopostne wyzwania, rezygnując z niektórych przyjemności. - Wielki Post i Środa Popielcowa przypominają nam, że nie jesteśmy panami tej ziemi, że przemijamy. Popiół jest ulotny i ulotne jest nasze życie, które trwa może 50, 60 czy 80 lat. Ale to jest nic w obliczu wieczności - podkreśla ksiądz Jan Iłczyk.