Stacja na Bielanach. Prace ruszyły 125 lat temu
Myli się ten, kto sądzi, że gród Kopernika to jedynie Stare Miasto. Opuśćmy więc gotyckie mury, przenieśmy się do toruńskiej dzielnicy Bielany.
Pierwsze skojarzenie? Uniwersytet Mikołaja Kopernika i miasteczko akademickie. Ale, dziś nie o nich.
Chcemy przybliżyć historię stacji pomp Stare Bielany przy św. Józefa, która pamięta 1894 rok (budowa rozpoczęła się dwa lata wcześniej). Dodajmy, że to obiekt wpisany do rejestru zabytków.
Stację wybudowano w niecodziennym punkcie. Mowa bowiem o miejscu spoczynku toruńskiej rodziny Elsnerów. Obiekt zajął również część folwarku bielańskiego dzierżawionego przez tę zamożną rodzinę.
Za mechanizmy, nowoczesne jak na ówczesne czasy czyli XIX wiek, odpowiadał Heinrich Metzger.
Jakie obiekty wchodzą w skład stacji Stare Bielany? Choćby charakterystyczna wieża ciśnień. - Pod dachem, na wysokości około 30 m, mieści się stalowy zbiornik wody o pojemności 400 m sześć. - czytamy w ulotce opublikowanej na stronie www.wodociagi.torun.com. Jeśli chodzi o halę maszynowni, mieściły się w niej dwa silniki parowe. Z czasem ich miejsce zastąpiły elektryczne.
Kolejny punkt - komora zasuw ze zbiornikami podziemnymi pozwalająca na elastyczne kierowanie ruchem wody. Od ulicy Św. Józefa widać dobrze budynek, w którym znajdywały się pomieszczenia biurowe, laboratorium jakości wody. Ale i mieszkania służbowe pracowników.
Wykorzystane źródła towww.wodociagi.torun.pl oraz www.turystyka.torun.pl