Stalag VIII C w Żaganiu. Tak badano zbrodnie hitlerowskie!

Czytaj dalej
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Małgorzata Trzcionkowska

Stalag VIII C w Żaganiu. Tak badano zbrodnie hitlerowskie!

Małgorzata Trzcionkowska

Główna Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce rozpoczęła swoją pracę w Żaganiu w 1958 roku. Dochodzenie obejmowało między innymi teren Stalagu VIIIC. W czasie jego trwania odnaleziono między innymi masowe groby. W 1961 roku odbyły się ekshumacje.

Na osobisty rozkaz Hitlera zabito 50 jeńców, których złapano po Wielkiej Ucieczce, jednak to była zbrodnia wyjątkowa, jaka nie zdarzała się wobec jeńców wojennych. W sposób nieludzki za to byli traktowani jeńcy rosyjscy, ponieważ Stalin nie przestrzegał konwencji genewskiej i umów międzynarodowych, regulujących traktowanie jeńców. 

- Czy Niemcy mogli kłamać i wpisywać w akty zgonów zmarłych jeńców nieprawdziwych informacji - pytam [b]Marka Łazarza[/b], dyrektora Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu. - Obozy jenieckie były kontrolowane przez organizacje międzynarodowe - odpowiada. - Masowe fałszerstwa nie były możliwe. 

 

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Trzcionkowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.