Stargardzcy muzealnicy kopią w kolegiacie i piszą dziennik z krypty

Czytaj dalej
Fot. Tadeusz Surma
Emilia Chanczewska

Stargardzcy muzealnicy kopią w kolegiacie i piszą dziennik z krypty

Emilia Chanczewska

Zgodnie z planem, z końcem lipca w kolegiacie mariackiej ruszyły badania archeologiczne. Prowadzone są w krypcie, w której w 1631 roku pochowano Petera Groeninga, uważanego za najwybitniejszego burmistrza Stargardu.

Prowadzą je specjaliści z Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie i Katedry Archeologii Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego. Ich miejsce jest odgrodzone i nie wolno tam wchodzić, można za to na bieżąco śledzić postęp prac w Internecie.

Na Facebooku powstał niezwykle ciekawy profil „Dziennik pisany z krypty”, na którym Marcin Burdziej, archeolog ze stargardzkiego muzeum, publikuje zdjęcia i informacje z badań w kolegiacie. Są one prowadzone przed dużym remontem zabytku (lata 2020-2021), który obejmie m.in. wszystkie posadzki. Prace archeologiczne w kolegiacie mają potrwać miesiąc.

Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Emilia Chanczewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.