Filip Pobihuszka

Stary ale jary. Słynny most w Nowej Soli wciąż jest na chodzie!

most zwodzony nowa sól Fot. Fot. Filip Pobihuszka To nie lewitacja ani żadne inne czary. Przęsło mostu bez problemu można unieść o jakieś dwa metry
Filip Pobihuszka

Nowa Sól. Jeden z najcenniejszych nowosolskich zabytków techniki ma się dobrze. W piątek przęsło mostu na kanale portowym poszło w górę.

- Bez problemu! - odparli pracownicy stoczni, gdy zapytałem ich jak poszło podnoszenie przęsła mostu. W piątek stalowy (i stylowy) 90-latek pokazał, że choć ma swoje lata, jest w znakomitym stanie. Ok. 2 godzin trwało czyszczenie, smarowanie i ogólnie pojęta konserwacja konstrukcji. Do tej pory most podnoszony był raz, dwa razy do roku. Magistrat (który ma w temacie obsługi mostu umowę ze stocznią) zapowiada, że od teraz takie kontrolne uruchomienia przeprawy będą odbywać się mniej więcej raz na trzy miesiące.

Jednak czymże jest to w porównaniu do dziesięciu podniesień dziennie! Bowiem nawet tyle razy uruchamiano most jeszcze w latach 90. Wówczas jego operatorem był Zdzisław Maj, który podnosił i opuszczał przęsło mostu od roku 1992 aż do przejścia na emeryturę w 2007.

- Most jest w bardzo dobrym stanie. Tyle, że od czasu do czasu trzeba go dźwignąć i przeczyścić. Myślę, że jeszcze długo posłuży - mówi. - Marzy mi się taki port taki jak teraz są na Zachodzie, a jaki był kiedyś u nas. Port, gdzie jest pełno barek i jest ruch - wzdycha.

Warto dodać, że w kwestii mostu przez lata utarły się dwa nieprawdziwe sformułowanie. Po pierwsze nie jest to most zwodzony, a podnoszony właśnie. Pamiętajmy o tym, bo to konstrukcja unikatowa w skali Europy.

Po drugie, wbrew powszechnej opinii, projektantem i wykonawcą konstrukcji z 1927 roku nie była znana z budowy mostów firma „Beuchelt & Co” z Zielonej Góry (późniejszy Zastal). Za projekt oryginalnej konstrukcji odpowiada inżynier E. Wiesner z wrocławskiej firmy Eisenbetonbau-Gesellschaft Dittmar Wolfsohn u. Co. Z kolei wykonawcą konstrukcji stalowych była firma Augusta Klonne z Dortmundu. Po raz pierwszy ta informacja ukazała się w druku dopiero w roku 2013, w kalendarium dziejów miasta wydanym z okazji 450-lecia Nowej Soli.

Filip Pobihuszka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.