Stary Lubotyń. Pogrzeb żołnierza niezłomnego, Stanisława Gutowskiego ps. "Sokół". Zdjęcia, 20.05.2022
W piątek 20 maja w Starym Lubotyniu odbył się pogrzeb śp. Stanisława Gutowskiego ps. "Sokół", żołnierza niezłomnego z Gumowa, który zmarł w 1948 roku.
Stanisław Antoni Gutowski ps. „Sokół” urodził się 1 kwietnia 1914 r. w Gumowie w gm. Stary Lubotyń. Jak podaje Instytut Pamięci Narodowej w okresie okupacji niemieckiej był członkiem Narodowych Sił Zbrojnych w strukturach powiatu Łomża, gdzie zajmował się min. kolportażem prasy podziemnej. Od 1945 r. żołnierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego na terenie Komendy Powiatu Łomża. Jesienią 1945 został dowódcą drużyny w oddziale Pogotowia Akcji Specjalnej dowodzonym przez por. Henryka Jastrzębskiego ps. „Zbych”.
Od wiosny 1947 r. walczył w szeregach I Brygady Podlaskiej NZW por. Tadeusza Narkiewicza ps. „Ciemny”, a po jego śmierci samodzielnie dowodził patrolem PAS. W maju 1948 r. został ciężko ranny w potyczce z UB. Żołnierze z patrolu ukryli go w gospodarstwie członka siatki terenowej w Jarmutach. Tam zmarł po kilku dniach. Ciało Stanisława Gutowskiego zostało przewiezione do rodzinnego Gumowa, a jego siostra Franciszka nocą przewiozła je na cmentarz parafialny w Starym Lubotyniu i pochowała w nieoznaczonej mogile.
Szczątki Stanisława Antoniego Gutowskiego pseudonim „Sokół” zostały zidentyfikowane wraz ze szczątkami innych 25 ofiar reżimów totalitarnych przez zespół pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, w ramach prowadzonych prac poszukiwawczych. Szczątki ekshumowano na cmentarzu w Starym Lubotyniu w 2020 r. 12 sierpnia 2021 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar.
20 maja szczątki ponownie spoczęły na cmentarzu parafialnym w Starym Lubotyniu.
W uroczystościach uczestniczyło bardzo wielu gości – przede wszystkim rodzina zmarłego, ale także przedstawicieli wojska, historycy i samorządowcy oraz liczne grono młodzieży. Był również kolega Stanisława Gutowskiego – mający już 99 lat pułkownik Antoni Zienkiewicz, świadek wydarzeń tamtych lat. Pułkownik w kilku słowach opowiedział o Stanisławie Gutowskim i otym, jakim był człowiekiem.
Śpij kolego w ciemnym grobie niech się Polska przyśni tobie
– pożegnał „Sokoła” pułkownik.
Rodzina Stanisława Gutowskiego podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do upamiętnienia ich krewnego w tak uroczysty sposób.
Na uroczysty pochówek zaprosił dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej oddziału w Białymstoku dr hab. Piotr Kardela oraz wójt gminy Stary Lubotyń Ireneusz Gumkowski.
[polecane]23021117,23034455,23031329,23030827,23030267,23025295;1;[/polecane]