Stary zabytkowy wiadukt z ul. Grunwaldzkiej w Bydgoszczy zniknął
Od 2014 roku nikt nie widział zabytkowego wiaduktu kolejowego, który kiedyś biegł nad ulicą Grunwaldzką w Bydgoszczy. XIX-wieczne niemal dzieło sztuki kolejowej należało do PKP, a potem do ratusza. Podobno jest pod opieką...
O wiadukcie z końca XIX wieku niedawno przypomnieli sobie miłośnicy historii Bydgoszczy. Konstrukcja jeszcze pruska powstała w 1872 roku. Umożliwiała kursowanie pociągów nad ulicą Grunwaldzką - w stronę dworca głównego.
Wiadukt był stalowy, podparty atrakcyjnymi wizualnie kolumnami i od lat nieodnawiany, w dodatku nieco za niski - podczas budowy węzła komunikacyjnego na Grunwaldzkiej został zwyczajnie zdemontowany i zastąpiony przez nowszą i większą konstrukcję.
Zostały tylko podpory?
Wiadukt należał do PKP. Zniknął w praktyce 5 lat temu. O jego losy radni pytali już w 2016 roku. Niedawno pytanie ponowił w interpelacji do prezydenta miasta Szymon Róg, radny PiS.
- Części starego, nitowanego obiektu inżynierskiego udało się uratować - przypomina radny. - Filary i elementy konstrukcyjne wylądowały w magazynie Exploseum. Niestety do dziś nie zostały one w żaden sposób wykorzystane i wystawione na publiczny widok. Czy są plany wykorzystania tych elementów? W jakim czasie miałoby się to odbyć i jakiego finansowania wymagałaby ta inwestycja? Czy elementy wiaduktu są przechowywane we właściwy sposób umożliwiający ich dalsze wykorzystanie?
Filary i elementy konstrukcyjne wylądowały w magazynie Exploseum. Niestety do dziś nie zostały one w żaden sposób wykorzystane i wystawione na publiczny widok.
Okazuje się, że nie wszystko jest tak piękne i łatwe, jakby się mogło wydawać... Przynajmniej dla urzędników.
Przeczytaj dalszą część artykułu.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień