Statystyczna opolska mama. Jaka jest?
Najczęściej rodzi nie wcześniej niż przed 27. rokiem życia. Jeśli decyduje się na dzieci, to jedno, góra dwoje.
Urząd statystyczny w Opolu przygotował z okazji Dnia Matki zestawienie danych o opolskich mamach. Porównano rok 2010 i 2016.
Ze statystyk wynika, że decyzję o narodzinach dzieci w ubiegłym roku częściej podejmowały młodsze Opolanki. 500 dzieci urodziły przed rokiem kobiety, które nie miały jeszcze 19 lat, 2000 - w wieku 20-24 lata, a niemal 3500 - panie wieku 25-29 lat.
Ale i tak średnia wieku statystycznej rodzącej mamy to co najmniej 27 lat, a tych, które zdobyły wyższe wykształcenie - więcej niż 30 lat.
Średnia wieku statystycznej rodzącej mamy to co najmniej 27 lat, a tych, które zdobyły wyższe wykształcenie - więcej niż 30 lat
- Panie coraz dłużej się kształcą. Popularny jest też model, w którym najpierw zabiegają o stabilizację finansową, kupno mieszkania czy domu, a dopiero potem starają się o dzieci - komentuje Barbara Broers, położna i doradca laktacyjny ze szpitala ginekologiczno-położniczego w Opolu. - Przed laty rzadkością było, żeby kobieta po 30. roku życia rodziła pierwsze dziecko, a dziś mamy takich mam wiele - kontynuuje. - Z drugiej strony panie są bardziej świadome macierzyństwa. Wiele przygotowuje się do narodzin dziecka, uczestnicząc w szkoleniach z pielęgnacji czy laktacji, bo to, że miłość można wyssać z mlekiem matki, to nie jest pusty slogan - przekonuje Barbara Broers.
Większość dzieci, które urodziły się przed rokiem, była pierworodnymi dla mam z naszego regionu. W sumie na świat w 2016 r. przyszło 8634 dzieci na Opolszczyźnie, podczas gdy w 2010 r. - 9163.
Ze statystyk wynika też, że w 2016 roku najwięcej dzieci urodziło się we wrześniu (881), a najmniej w lutym (639).
Z kolei najpopularniejszym dniem tygodnia na narodziny był czwartek.
To apogeum narodzin we wrześniu opolskiej położnej nie dziwi. - Jak odliczymy dziewięć miesięcy, to mamy grudzień, czas rodzinnych świąt, a potem sylwester - uśmiecha się opolska położna.