Paulina Błaszkiewicz

Strajk nauczycieli popiera coraz więcej osób, które wpłacają dla nich pieniądze

Tłumy na Rynku Staromiejskim podczas czwartkowego wiecu łańcuch światła z wykrzyknikiem Fot. nadesłana Tłumy na Rynku Staromiejskim podczas czwartkowego wiecu łańcuch światła z wykrzyknikiem
Paulina Błaszkiewicz

Sprawdzianem z języków obcych zakończyły się wczoraj egzaminy gimnazjalne. W poniedziałek egzamin ósmych klas, ale protest nauczycieli nadal trwa.

Od poniedziałku w Toruniu jak i w całej Polsce trwa strajk nauczycieli, którzy walczą nie tylko o wyższe płace.

Jak mówił dr Arkadiusz Kierys w rozmowie z „Nowościami” to walka nie tylko o pieniądze, ale też o ochronę systemu edukacji, który został zniszczony.

- Jeśli teraz przerwiemy strajk, to stracimy nie tylko autorytet, ale wszystko. Dziś walczymy nie tylko o pieniądze, ale i godność. Nie może być odwrotu od tego strajku, bo nikt nie będzie się z nami liczyć - mówił nauczyciel historii w Gimnazjum i Liceum Akademickim i I Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu.

Tłumy na starówce

W czwartkowy wieczór pod pomnikiem Mikołaja Kopernika odbył się specjalny wiec pod hasłem „Łańcuch światła z wykrzyknikiem”, w którym wzięły udział tłumy torunian popierających protest nauczycieli. „Nie ma szkoły bez nauczycieli”, „Jesteśmy z wami, nauczycielami! ”- takie między innymi hasła można było usłyszeć na Rynku Staromiejskim.

Nie zabrakło tez samych nauczycieli. Głos zabrała m.in. Dorota Nijaki, jedna z Toruńskich Dziewuch i była nauczycielka. Wyznała, że odeszła z zawodu z powodów finansowych.

O tym, że nauczyciele są źle opłacani śpiewa też Sławek Załeński, lider toruńskiej grupy Manchester i nauczyciel języka angielskiego w jednym z liceów. Wraz z kolegami ze szkoły stworzyli protest song, który powstał na bazie piosenki grupy Manchester. Można go było usłyszeć w czwartek wieczorem pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na żywo. Można go też znaleźć na naszej stronie internetowej.

Pozostało jeszcze 47% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paulina Błaszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.