Pojawiła się iskierka nadziei. Ważne groby na najstarszym w Toruniu cmentarzu świętego Jerzego powinny się doczekać lepszej ochrony.
Lada moment Toruń nieco zwolni, a jego mieszkańcy pogrążą się w zadumie nad grobami bliskich. Tymczasem jednak służby miejskie mają pełne ręce roboty i o zwolnieniu obrotów nie myślą. Pracownicy spółki Urbitor porządkują podległe sobie cmentarze komunalne oraz miejsca pamięci narodowej - między innymi sprzątają alejki i myją pomniki zasłużonych. Szyki zwierają także strażnicy miejscy.
Skąd jest ten wieniec?
- Jak co roku nasi dzielnicowi będą kontrolować miejsca sprzedaży przy cmentarzach - mówi szef toruńskiej Straży Miejskiej, Mirosław Bartulewicz.
Funkcjonariusze będą sprawdzali m.in., czy sprzedawane na stosikach wieńce i inne ozdoby pochodzą z legalnych źródeł.
Tuż przed świętem Wszystkich Świętych na cmentarzach i w ich okolicach pojawi się również więcej patroli straży oraz tych mieszanych, złożonych ze strażników i policjantów. Będą one wyposażone między innymi w noktowizory.
- 1 listopada będziemy zabezpieczali wszystkie toruńskie cmentarze - dodaje Mirosław Bartulewicz. - Pojawią się na nich również nasi ratownicy.
Strażnicy będą m.in. czuwali nad sprawnym przebiegiem tegorocznej kwesty na cmentarzu świętego Jerzego. Stan najstarszej toruńskiej nekropolii od dawna budzi sporo zastrzeżeń. Najczęściej i najgłośniej dyskutuje się o tym przed 1 listopada, jednak problemy dotyczące ochrony najstarszej toruńskiej nekropolii dają o sobie znać przez cały rok.
Niedawno został tam zniszczony przedwojenny anioł, dzieło bardzo zasłużonego dla Torunia architekta Stanisława Schmidta. Pisaliśmy również o znikającej kwaterze braci Gęstwickich, najsłynniejszych toruńskich malarzy pierwszej połowy XX wieku. Namalowany przez nich obraz „Powitanie wojsk polskich w Toruniu w 1920 roku” przed wojną zdobił jedną z sal Ratusza Staromiejskiego. W 1939 roku został zniszczony przez Niemców, jednak jego fotograficzna kopia pojawia się przy okazji każdej rocznicy wkroczenia armii gen. Hallera do miasta.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień