Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Sukces odniosły już takie firmy jak Blablacar i Airbnb, ale ekonomia współdzielenia daje szansę każdemu, kto ma pomysł

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz/ archiwum
Grzegorz Kończewski

Sukces odniosły już takie firmy jak Blablacar i Airbnb, ale ekonomia współdzielenia daje szansę każdemu, kto ma pomysł

Grzegorz Kończewski

To jest oferta dla tych, którzy chcieliby pracować na własny rachunek. Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego podpowie, jak rozkręcić biznes z perspektywami.

Nie wszyscy kojarzą, czym jest ekonomia współdzielenia. Najlepiej to zagadnienie wyjaśnić na przykładzie. Wszyscy mieszkańcy kilkunastu domów jednorodzinnych przy jednej ulicy mają trawniki, ale przecież nie wszyscy muszą kupować kosiarki. Mogą złożyć się na jedną, ustalić harmonogram korzystania z niej i cieszyć się zaoszczędzonym groszem. To właśnie, najogólniej mówiąc, jest ekonomia współdzielenia.

Kto wpadnie na obiad?

Idea ma korzenie społeczne, co w Toruniu widać bardzo wyraźnie. W mieście działa już kilka jadłodzielni, w których, nie licząc na żaden zysk, torunianie zostawiają nadmiar jedzenia, w ten sposób dzieląc się z potrzebującymi. Na takiej samej zasadzie działa toruński „wieszak”, czyli miejsce, w którym zostawia się wciąż dobrej jakości ciepłą odzież, pozwalającą przetrwać chłody tym, których na zakup takich ubrań nie stać.

Ale ekonomia współdzie-lenia zmierza też w kierunku biznesowym. Przykłady? Choćby popularny Blablacar, czyli platforma, której użytkownicy udostępniają innym miejsca w swoim aucie, zmniejszając w ten sposób swoje koszty podróży np. z Torunia do Warszawy. Z kolei Eataway skupia ludzi, którzy gotują u siebie w domach i - za odpowiednią opłatą - zapraszają innych. Ciekawy jest też przykład toruński - Pracownia Cech, której założycielki, też za określoną kwotę, udostępniają na pewien czas swój warsztat stolarski, w którym można na przykład odnowić meble czy samodzielnie wykonać przydatne w domu przedmioty, takie jak deska do krojenia czy stojak na butelki z winem.

Przybliżyć ideę i zachęcić

Pozostało jeszcze 51% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Grzegorz Kończewski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.