Sukces szczecińskich naukowców. Zidentyfikowano szczątki polskiego lotnika z dywizjonu 308

Czytaj dalej
Marek Rudnicki

Sukces szczecińskich naukowców. Zidentyfikowano szczątki polskiego lotnika z dywizjonu 308

Marek Rudnicki

Poszukiwania szczecińskich specjalistów zakończyły się sukcesem. Grób nieznanego polskiego lotnika, znajdujący się w brytyjskiej kwaterze wojennej na cmentarzu komunalnym w Le Crotoy we Francji, kryje szczątki porucznika Tadeusza Stabrowskiego z 308 dywizjonu myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.

Tak wynika z genetycznych badań porównawczych, przeprowadzonych przez specjalistów z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, wykonanych na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Identyfikacja porucznika Tadeusza Stabrowskiego jest dla nas wyjątkowym wydarzeniem z kilku względów – mówi dr Andrzej Ossowski kierownik Zakładu Genetyki Sądowej. - Jest to pierwszy żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie zidentyfikowany metodami genetycznymi przez stronę polską, to bardzo ważne dla rodzin ofiar, że pamiętamy także o tych ofiarach i skutecznie doprowadzamy do ich odnalezienia i identyfikacji. Polska dzięki tym badaniom wchodzi do elitarnego grona Państw takich jak USA czy Wielka Brytania, które to Państwa poszukują i identyfikują swoich lotników mimo przeszło 70 lat od zakończenia II wojny światowej. Dzięki tym pracom pokazujemy, że technologicznie nie odbiegamy dzisiaj od światowych standardów.

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Rudnicki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.