Andrzej Lechowski

Sukcesy, afery i skandale Białostockie wrześnie

Wicewojewoda białostocki Jan Kołek, bohater afery meblowej z września 1923 roku. Za Białystok Ilustrowany. Wicewojewoda białostocki Jan Kołek, bohater afery meblowej z września 1923 roku. Za Białystok Ilustrowany.
Andrzej Lechowski

Wrzesień rozpoczęliśmy od narodowego czytania Wesela Wyspiańskiego. Trawestując słowa wieszcza, który w dramacie Noc Listopadowa stwierdził:„Listo-pad - niebezpieczna dla Polaków pora”, spójrzmy na białostockie września międzywojnia.

Pierwszy po odzyskaniu niepodległości wrzesień 1919 r. stał pod znakiem wyborów samorządowych. Odbyły się 7 września. Dziś uznajemy je za ważne wydarzenie historyczne, ale 98 lat temu zaledwie 12 proc. białostoczan pofatygowało się do urn. Całej krótkiej kampanii przedwyborczej towarzyszyły spory i przepychanki. Białostoccy Żydzi już wcześniej ogłosili bojkot na znak protestu przeciw rozszerzeniu granic miasta, co w znaczący sposób zmieniło strukturę narodowościową mieszkańców. W przeddzień wyborów do rozłamu doszło w polskim środowisku, które dotychczas wydawało się monolitem.

Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Andrzej Lechowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.