Sukcesy białostockiej młodzieży w Kaliszu [ZDJĘCIA]
Brązowe Harfy, wyróżnienie i nagroda specjalna – takie trofea z Kalisza przywiozły zespoły działające w białostockich domach kultury.
Białostockie zespoły z Domu Kultury Śródmieście i Młodzieżowego Domu Kultury mogą pochwalić się kolejnymi sukcesami o krajowej randze. Z Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”, który odbył się w Kaliszu po raz 39. przywiozły kilka najważniejszych nagród. Wzięło w nim udział 25 zespołów z dziewięciu województw.
Zespół Muzyki Dawnej Ars Decorum ze Śródmieścia zdobył Brązową Harfę Eola w kategorii zespołów wokalno-instrumentalnych. Grupa pod kierunkiem Joanny Mytnik specjalizuje się w wykonywaniu utworów z epoki renesansu i baroku.
Taką samą nagrodą, ale w kategorii zespołów instrumentalnych, uhonorowano Zespół Fletów Prostych Cantio Polonica z DKŚ pod kierunkiem Bożeny Kraśko. Zespół wykonuje muzykę dawną, świecką i religijną od renesansu do późnego baroku, jak również muzykę współczesnych kompozytorów inspirowaną muzyką dawną. Członkowie zespołu występują w pięknych stylizowanych strojach renesansowych i barokowych.
Bożena Kraśko na kaliskim festiwalu została znacznie bardziej doceniona. Jej zespół Muzyki Dawnej Favorito, który prowadzi białostocka Fundacja Cantio otrzymał wyróżnienie w kategorii zespołów instrumentalnych.
– Ponadto nasza dyrygentka otwierała koncert galowy dyrygując orkiestrą składającą się z uczestników konkursu – podkreśla Wojciech Bokłago, dyrektor Śródmieścia.
Na festiwalu w Kaliszu Białystok już po raz dziewiąty reprezentowali także młodzi artyści skupieni wokół Młodzieżowego Domu Kultury. Zespół Esperimento pod kierownictwem Barbary Kornackiej zdobył specjalną nagrodę za interpretację utworu anonimowego autora z XVII wieku w opracowaniu Włodzimierza Sołtysika „Skarżęć się matusiu moja”. Ponadto zdobył także Brązową Harfę Eola w kategorii zespołów wokalnych.