Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Alicja Cichocka-Bielicka

Szczęśliwy finał sprawy zatrzymanych we Lwowie toruńskich studentów. Wrócili do kraju, chcą skończyć film

Cmentarz Orląt Lwowskich, gdzie doszło do incydentu. Studentom groziło więzienie, skończył się na grzywnie Fot. Polska Press Cmentarz Orląt Lwowskich, gdzie doszło do incydentu. Studentom groziło więzienie, skończył się na grzywnie
Alicja Cichocka-Bielicka

Przyznali się do winy, przeprosili i zapłacili grzywnę. Taka była umowa z ukraińską prokuraturą, która zawnioskowała o złagodzenie kary.

Trzej studenci, zatrzymani na Cmentarzu Orląt Lwowskich za odpalenie świec dymnych i rozwieszenie polskiej flagi wrócili do kraju i na uczelnię w Toruniu. Przyznali się do czynu chuligańskiego, przeprosili i zapłacili grzywnę, w przeliczeniu na złotówki po 1200 złotych każdy ze studentów.

Umowa z prokuraturą

Paragraf, z którego byli sądzeni takiej kary nie przewidywał, groziło im nawet do pięciu lat pozbawienia wolności.

- Prokuratura w zamian za przyznanie się do winy zawnioskowała o nadzwyczajne złagodzenie kary - mówi „Nowościom” Robert Kwiatek, który od początku był zaangażowany w pomoc studentom i był z nimi aż do wylotu na ukraińskim lotnisku.

Trzech studentów dziennikarstwa Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu skazano na Ukrainie za chuligański wybryk w grupie zorganizowanej. 22 listopada Milan K., Filip H. i Krzysztof P na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, w części, gdzie znajdują się groby polskich obrońców miasta, odpalili biało - czerwone świece dymne i rozwiesili flagę polską. Wszystko nagrywali telefonem.

Z nikim nie konsultowali swojego wystąpienia, nie mieli na takie działania zgody tamtejszych władz. Na cmentarzu zatrzymała ich ochrona i przekazała ukraińskiej policji. Byli wielokrotnie przesłuchiwani. Ukraińskie władze uznały, że doszło do politycznej prowokacji. Prokuratura we Lwowie przedstawiła im zarzut czynu chuligańskiego w zorganizowanej grupie, za co grozi od roku do pięciu lat pozbawienia wolności. Zabrano im paszporty, nie mogli opuszczać Lwowa, a każdą zmianę miejsca zamieszkania musieli zgłaszać na policję.

„To nie są chuligani!”

Pozostało jeszcze 49% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Alicja Cichocka-Bielicka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.