Szef już nie może w nieskończoność zatrudniać na czas określony
Od wczoraj pracodawca może dawać umowy na czas określony nie dłużej niż na 33 miesiące. Wliczając w to okres próbny, limit ten wynosi 36 miesięcy.
Na te korzystne zmiany w Kodeksie pracy pracownicy czekali od lat. Skończy się bowiem zatrudnianie ich nawet przez pięć czy dziesięć lat na umowach o pracę na czas określony.
Wczoraj weszły w życie zmiany w Kodeksie pracy z 25 czerwca 2015 roku. - Według nowych przepisów, okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony nie może przekroczyć 33 miesięcy, niezależnie od tego, czy jest to jedna umowa czy kilka kolejnych umów. Przy czym zawarcie czwartej umowy jest równoznaczne z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony - tłumaczy Anna Stellmacher, młodszy specjalista w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Bydgoszczy.
Wideo: Anna Stellmacher o dyżurze i pytaniach
Z kolei Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Servi-ce SA, komentuje, że nowe przepisy zapobiegną nadużyciom, do jakich mogło dochodzić poprzez wprowadzanie dłuższych niż jednomiesięczna przerw pomiędzy poszczególnymi umowami. - Umożliwiało to zawieranie nieograniczonej liczby umów o pracę na czas określony pomiędzy tymi samymi stronami. Nowe przepisy powinny ograniczyć nieuzasadnione i nadmierne wykorzystywanie umów na czas określony - mówi Krzysztof Inglot.
Umowa na okres próbny teraz nie wlicza się do limitu 33 miesięcy. Oznacza to, że w sumie okres zatrudnienia pracownika wraz z okresem próbnym może trwać 3 lata (3 miesiące umowy próbnej i 33 miesiące umowy na czas określony).
Co ważne, pracodawca może zawrzeć umowę o pracę na okres próbny tylko raz i tylko po to, by sprawdzić kwalifikacje pracownika i możliwości wykonywania przez niego określonej pracy.
Wspomniana nowelizacja Kodeksu pracy zrównuje też okres wypowiedzeń umów na czas określony i na czas nieokreślony. W przypadku, gdy staż pracy w danym przedsiębiorstwie wynosi mniej niż sześć miesięcy, to okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie, gdy od pół roku do mniej niż trzech lat - miesiąc, a trzy miesiące, gdy staż wynosi co najmniej trzy lata.
Nowe przepisy ograniczyły też do trzech liczbę typów umów o pracę. Zatem obecnie pracodawca może podpisać z pracownikiem: umowę o pracę na okres próbny, umowę o pracę na czas określony i umowę o pracę na czas nieokreślony.
Zlikwidowane zostały umowy na czas wykonywania określonej pracy oraz zawierane na czas zastępstwa nieobecnego pracownika. W obu przypadkach ich zamiennikami stały się umowy na czas określony.