Szkoła wygrała milion, umowa podpisana. Co zyskają uczniowie? [ZDJĘCIA]
Szkoła Podstawowa nr 18 wygrała ponad milion złotych. Stanie się szkołą ćwiczeń. To miano mogły uzyskać tylko po dwie szkoły w każdym województwie. Jakie korzyści odniosą uczniowie, nauczyciele?
- Jestem dumna z wygranej SP-18 - mówi wiceprezydent Zielonej Góry Wioleta Haręźlak. - Oprócz tej szkoły, jeszcze placówka w Żarach będzie szkołą ćwiczeń. Pamiętam swoje studenckie praktyki w SP-6...
To w pewnym sensie powrót do tradycji. Bo kiedy funkcjonowała w mieście Wyższa Szkoła Pedagogiczna, studenci zdobywali praktyki w szkole ćwiczeń. Jednak ta nowa, nie ma być kalką tej dawnej. Projekt jest szerszy i przynosi dużo większe korzyści.
SP-18 stanie się placówką wzorcową. To tu pojawią się nowoczesne pracownie: matematyczna, przyrodnicza, informatyczna, językowa. Przeszkoleni zostaną nauczyciele (a na to zawsze brakuje pieniędzy). To w tej placówce wprowadzone zostaną różne innowacje pedagogiczne. Uczniowie będą się uczyć według najnowszych trendów i korzystać z nowoczesnego sprzętu.
Projekt, którego uczestnikiem jest miasto Zielona Góra i SP-18, zajął pierwsze miejsce w województwie lubuskim na liście rankingowej Ministerstwa Edukacji Narodowej i otrzymał dofinansowanie w kwocie 1,3 miliona złotych. Jak mówi dyrektor SP-18 Andrzej Brychcy - będzie on realizowany w latach 2019-2021. Miasto jako inicjator powstania takiej placówki, zobowiązało się do finansowania działalności szkoły ćwiczeń przez kolejne pięć lat od zakończenia projektu, czyli minimum do 2026 roku.
Dzięki temu projektowi skorzystają także szkoły partnerskie: SP-1, SP-6, SP-15, SP-28, Zespół Szkół Specjalnych nr 1 oraz szkoły w Nietkowie i Leśniowie Wielkim. Zdaniem wiceprezydent, będzie to ciekawe doświadczenie. Bo inaczej uczy się w 140-tysięcznym mieście, a inaczej na wsi.
Partnerami projektu są: Uniwersytet Zielonogórski, Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wlkp., Zielonogórski Ośrodek Kultury.
Prorektor UZ, prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski wspominał swoje studenckie praktyki w szkole w Zaborze. Doskonale wie, jak są one istotne. Dlatego stworzenie stałego miejsca, gdzie studenci zdobędą praktyczne umiejętności, uważa za bardzo cenny. Jednocześnie naukowcy z UZ służyć będą badaniami i doświadczeniem nauczycielom czy rodzicom uczniów, zorganizują szereg konferencji...
- Jesteśmy placówką doskonalenia nauczycieli i w partnerstwie będziemy realizować zadania, które wspomagają nauczycieli - mówi dyrektor WOM w Gorzowie Wlkp. Jerzy Kaliszan. - Cieszę się, że będziemy współpracować w tak dużym projekcie. Do tej pory mieliśmy sporadyczne kontakty, dotyczące szkoleń w szkołach.
J. Kaliszan dodał, że będzie to także powód do tego, by pokazać, że oba miasta mogą ze sobą bardzo dobrze współpracować.
Jak dodaje wicedyrektor SP-18 Hanna Gajewska-Dzielińska- pierwszym elementem realizacji projektu będzie przeprowadzenie diagnozy potrzeb szkół biorących udział w przedsięwzięciu oraz zaplanowanie działań wspierających odpowiadających na indywidualne potrzeby danej szkoły.