Rozpoczął się nabór do szkół ponadgimnazjalnych. Do szkół wpływają podania. Czy znów potwierdzi się moda na ścisłe i techniczne kierunki? Jakie są nowości?
- Mój kolega z ławki już zaniósł podanie. A ja ciągle się zastanawiam - mówi gimnazjalista Marcin. - Rodzice chcieliby, bym od razu zdobył zawód i miał swoje pieniądze.
Marcin ma czas do 10 czerwca. Nabór w mieście przeprowadzany jest elektronicznie. By nie zostać bez miejsca, warto wpisać jak najwięcej klas. Ograniczenie dotyczy tylko szkół. Można wybrać trzy. W zależności od uzyskanych punktów komputer przydzieli nas do odpowiedniego oddziału.
Zainteresowanie ogólniakami w mieście nie słabnie
- W tym roku chcemy uruchomić trzy klasy matematyczne, tzw. pitagorejskie, trzy przyrodniczo-medyczne i jedną humanistyczną. Takie jest zapotrzebowanie od kilku lat - zauważa dyrektor I LO Ewa Habich. - Ale martwi mnie odwrót od humanistyki, może okazać się zgubny...
Jednak niezależnie od tego, jaką uczeń wybierze klasę, droga nie zostanie zamknięta. W I LO obowiązuje system międzyklasowy. Można więc zmienić decyzję i np. w klasie przyrodniczej wybrać język polski i historię, by dobrze przygotować się na studia.
- Planujemy - jak w poprzednich latach - przyjąć 7 klas pierwszych - mówi dyrektor III LO Zbigniew Kościk. - Od paru lat wytworzyła się moda na kierunki ścisłe, stąd klasa politechniczna, ekonomiczna.
Uczniowie myślą też o medycynie, prawie. Są zadowoleni, że w szkole mogą uczyć się łaciny, greki, bo potem na studiach jest im łatwiej albo zostają zwolnieni z lektoratu.
Od kilku lat rośnie zainteresowanie szkołami zawodowymi
Także za sprawą firm, które z nimi współpracują. To efekt braku specjalistów na rynku. Nowy system kształcenia zapewnia też świadectwa, honorowane w Unii Europejskiej.
W Zespole Szkół Zawodowych PBO uruchomione mają być klasy patronackie Lumelu w zawodach: ślusarz, operator obrabiarek skrawających (maszyn CNC), operator maszyn i urządzeń odlewniczych.
- Nowością będzie w tym roku kierowca mechanik - przyznaje dyrektor Katarzyna Niedźwiecka. - Ale zapraszamy też m.in. do jedynego w województwie technikum renowacji elementów architektury. Cieszę się, że po latach przerwy odrodził się zawód: betoniarz-zbrojarz. Współpracujące z nami firmy (np. Gobi Transport) gwarantują staże i zatrudnienie. Szkoła ma swój internat, stołówkę...
Wiele firm puka też do Zespołu Szkół Elektronicznych i Samochodowych. Miesiąc temu umowę o współpracy placówka podpisała z Gedią.
- Dzięki niej uczniowie będą mogli odbywać praktyki i staże, brać udział w wycieczkach dydaktycznych - podkreśla dyrektor Stanisław Rogulski. A jego zastępczyni Sylwia Żyburt-Wasilewska dodaje, że uczniowie chętnie korzystają z takich zaproszeń. Mało tego, potem indywidualnie już w czasie wakacji podejmują zatrudnienie. Popularnością jak co roku cieszą się m.in. technik informatyk, mechatronik, pojazdów samochodowych, energetyk... Nowością w szkole będzie też kierowca mechanik.
Dużym zainteresowaniem cieszy się także logistyk. W Zespole Szkół Ekonomicznych podania do tej klasy złożyły już 24 osoby, a w Zespole Szkół Technicznych - 19. W „Ekonomiku” widać też zainteresowanie technikiem ekonomistą, hotelarstwa, spedytorem. Także w Zespole Szkół Budowlanych od lat nie ma kłopotów z naborem. Coraz więcej osób chce kształcić się w technikach: budownictwa, budownictwa wodnego, drogowym, geodezji, architektury krajobrazu, organizacji reklamy.
- do 10 czerwca - szkoły przyjmują wnioski,
- 24 – 28 czerwca, do godz. 15.00 - przyjmowanie świadectw i zaświadczeń,
- 5 lipca, godz. 12. 00 - ogłoszenie listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych,
- do 12 lipca, do godz. 15.00 - potwierdzenie przez kandydata woli podjęcia nauki w wybranej szkole,
- 15 lipca, o godz. 12.00 - ogłoszenie listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych oraz informację o wolnych miejscach. W elektronicznym naborze biorą udział miejskie szkoły oraz SLO„Szkoła Myślenia Twórczego”.