Andrzej Drobik

Szlak niedźwiadka powstanie w Wiśle. Słynna rzeźba z parku Kopczyńskiego ma promować miasto

Szlak niedźwiadka powstanie w Wiśle. Słynna rzeźba z parku Kopczyńskiego ma promować miasto
Andrzej Drobik

Kto nie ma zdjęcia z wakacji z Wisły z niedźwiadkiem w tle? Tymczasem dwie rzeźby niedźwiadka zniknęły w tajemniczy sposób z miejscowego parku. Została tylko jedna. Teraz ma powstać szlak niedźwiadka wiślańskiego.

Jeszcze jakiś czas temu rzeźba niedźwiedzia w wiślańskim parku Kopczyńskiego wydawała się wyjątkowo samotna. Powstała kilkadziesiąt lat temu, początkowo przedstawiała trzy niedźwiedzie, ale później ktoś ukradł dwa z nich. Mieszkańcy próbowali znaleźć niedźwiadki, ale bez skutku. Teraz ten nieco zapomniany symbol Wisły ma zostać wykorzystany do promocji miasta.

Miś podoba się turystom. Ma juz brata bliźniaka! #wisla, #niedzwiadekwislanski, #snieg, #zimawmiescie

Post udostępniony przez @ dzikiebialko

- Temat zrodził się w czasie warsztatów architektonicznych w Wiśle prowadzonych razem z Politechniką Śląską. Wtedy dostaliśmy propozycję, żeby niedźwiadek stał się symbolem naszego miasta i witał przyjeżdżających turystów - mówi Tomasz Bujok, burmistrz Wisły.

Miasto postanowiło więc odtworzyć rzeźbę, która przed laty zniknęła z parku i umieścić ją w zupełnie nowym miejscu - na przedłużonym niedawno reprezentacyjnym deptaku. Rzeźba wykonana przez wiślańskiego artystę Grzegorza Michałka stanęła już przy ul. 1 Maja. Jak tłumaczy burmistrz, w tym roku do wiślańskiego parku wrócą także dwa małe niedźwiadki - reprodukcje właśnie tych rzeźb, które zniknęły w tajemniczych okolicznościach.

Ale to nie koniec. Niedźwiadki mają też zagościć w wiślańskich obiektach turystycznych i gastronomicznych.

W dalszej części:

  • Gdzie jeszcze zobaczymy niedźwiadka
  • Kto będzie akceptował kształt rzeźby przy pensjonatach czy kawiarniach
  • Najbardziej prestiżowe miejsce, gdzie może stanąć niedźwiadek to...
Pozostało jeszcze 50% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Andrzej Drobik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.