Szokujące wyniki kontroli w miejskiej jednostce! Co wykryto?

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Alicja Cichocka- Bielickaa

Szokujące wyniki kontroli w miejskiej jednostce! Co wykryto?

Alicja Cichocka- Bielickaa

Urzędnicy zatrudnieni m.in. przy 500+ skrajnie przepracowani - potwierdziła kontrola Państwowej Inspekcji Pracy. O tym, że źle się dzieje w miejskiej jednostce alarmował wcześniej na naszych łamach działający w niej Związek Zawodowy.

Liczby są zatrważające. Tylko w 2017 roku pracownicy Toruńskiego Centrum Świadczeń Rodzinie, obsługujący m.in. sztandarowy program 500+ wyrobili 7 tys. nadgodzin (!), wykazała kontrola PIP. W najgorętszych okresach zatrudnieni pracowali po 12 godzin codziennie, także w weekendy, rekordziści wyrabiając 87 nadgodzin w miesiącu. Przekroczenia dotyczyły też kolejnego, 2018 roku.

Potwierdziło się to, o czym alarmował kilka miesięcy temu szef działającego w TCŚR Związku Zawodowego, Adam Błędowski - brakach kadrowych, skrajnym przepracowaniu załogi i w konsekwencji dużej frustracji i rotacji słabo opłacanych pracowników. Dyrektor TCŚR, Piotr Stolarczyk broni się, że zrobił wszystko, żeby obciążenie było jak najmniejsze. Zatrudniał osoby na zlecenie, przyjmował stażystów z PUP, przesuwał pracowników wewnątrz Centrum, korzystał ze wsparcia byłych pracowników. W ocenie dyrektora wszystkiemu winne było spiętrzenie zadań w 2017 roku (m.in. tożsamy okres składania wniosków o rodzinne i alimentacyjne) oraz jak się okazuje problemy informatyczne systemu. Na wzmocnienie kadrowe pracownikami zatrudnianymi na etat, o co wnosił Związek dyrektor się nie zdecydował, tłumacząc, że obciążenia były okresowe.

PIP nakazała mu takie zorganizowanie pracy żeby nadgodziny były tylko w sytuacjach wyjątkowych. Wkrótce rusza nowe rozdanie 500+, w planach jest nowy miejski program 100+ dla dzieci niepełnosprawnych. Czy pracowników TCŚR znów czeka praca ponad siły?

Od lipca rządowy program 500+ czekają zmiany. Dodatkowe pieniądze popłynąć mają także na pierwsze dziecko. Zniknie więc m,in. kryterium dochodowe. Taka zmiana oznacza, że do miejskiej jednostki obsługującej program, Toruńskiego Centrum Świadczeń Rodzinie, według prognoz trafić może 27 tys. wniosków, prawie trzykrotnie więcej niż w poprzednich latach.

Pozostało jeszcze 44% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Alicja Cichocka- Bielickaa

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.