Paweł Kędzia

Szosa Chełmińska będzie zamknięta! Czy Toruń czeka drogowy paraliż?

Gruntowna modernizacja Szosy Chełmińskiej (z budową nowej nitki włącznie) trwa od kwietnia, a zakończy się w czerwcu przyszłego roku. W najbliższym czasie Fot. Grzegorz Olkowski Gruntowna modernizacja Szosy Chełmińskiej (z budową nowej nitki włącznie) trwa od kwietnia, a zakończy się w czerwcu przyszłego roku. W najbliższym czasie odcinek od ulicy Długiej do ulicy Polnej zostanie całkowicie zamknięty, przynajmniej na miesiąc...
Paweł Kędzia

Zamknięcie odcinka przebudowywanej od kilku miesięcy Szosy Chełmińskiej w Toruniu zapowiedział podczas objazdu miejskich inwestycji prezydent Michał Zaleski. Miałoby to nastąpić po 20 września i potrwać 2-3 miesiące.

Dla mieszkańców północnej części miasta i tych, którzy pracują i dowożą dzieci do szkół, zamknięcie Szosy Chełmińskiej to strategiczna wiadomość. Także dla tych, którzy mieszkają za północną granicą Torunia, w okolicznych gminach.

- Szosa Chełmińska zostanie zamknięta zaraz po tym, jak po przebudowie zostanie otwarta dla ruchu ulica Polna - zastrzega Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg. - Wówczas Szosa Chełmińska zostanie zamknięta na odcinku od ulicy Długiej do Polnej. Objazd wytyczony będzie ulicami: Długą, Legionów i Polną.

- Wykonawca planuje zamknąć ulicę na miesiąc. W tym czasie wykonywany będzie bardzo szeroki zakres prac: przebudowa przejazdu kolejowego oraz budowa nowej jezdni, która powstanie po stronie zachodniej - wylicza Agnieszka Kobus-Pęńsko. - Realizowana będzie także przebudowa skrzyżowania z ulicą św. Józefa.

Okoliczni mieszkańcy obawiają się, czy w poszukiwaniu objazdów kierowcy nie skierują się w pobliskie osiedlowe ulice. Natomiast kierowcy zwracają uwagę na newralgiczny punkt, jakim na trasie objazdu będzie rondo Czadcy. W godzinach szczytu w miejscu, w którym zbiegają się ulice Długa, Legionów i Wielki Rów, mogą się tworzyć korki.

- Już teraz, szczególnie w godzinach porannych, trzeba czasu, by dojechać do tego ronda - komentuje nasz rozmówca. - Jeśli cały ruch z i na Wrzosy oraz z tego osiedla w kierunku centrum zostanie skierowany na Legionów, to trzeba się liczyć z korkami. Pamiętajmy, że w tym miejscu przybędzie też autobusów komunikacji miejskiej.

- Wrzesień to nie najlepsza pora, a wręcz najgorsza, żeby zamykać jedną z głównych arterii w Toruniu - komentuje Marcin Łowicki z rady okręgu Wrzosy. - Wtedy zaczyna się cały ruch związany z dojazdami do szkół, a w mieście pojawiają się również studenci, którzy szukają kwater. Cóż, trzeba się będzie jednak przemęczyć, żeby mogło być potem lepiej.

Mieszkańcy nie mają wątpliwości, że w poszukiwaniu objazdów ruch „wleje się” w pobliskie osiedlowe ulice.

- Kierowcy będą kombinować jak uniknąć korków. Obawiam się, że wybiorą nie tylko Morycińskiego, ale także Porzeczkową i inne, żeby nie tracić czasu w korkach na Legionów - przyznaje nasz rozmówca.

Nie wiadomo, jak w tym czasie będzie funkcjonowała komunikacja miejska.

- Obawiam się, że zaowocuje to jeszcze większymi opóźnieniami, co odczują nie tylko mieszkańców Wrzosów, ale też Chełmińskiego Przedmieścia - komentuje Marcin Łowicki.

Wbrew oczekiwaniom kierowców, ze względu na zakres planowanych robót, nie uda się utrzymać ruchu drogowego np. jednym pasem.

Szosa Chełmińska przebiega w ciągu tzw. Trasy Staromostowej - jednego z najważniejszych elementów szkieletowego układu drogowego miasta w relacji północ-południe. Będzie to kontynuacja przebudowy tej arterii, która miała miejsce w latach 2009-2015.

Jak przyznają urzędnicy, zarówno przebieg trasy, jak i lokalizacja jej najważniejszych połączeń sprawiają, że Trasa Staromostowa jest drogą o strategicznym znaczeniu dla miasta i regionu. Oprócz ważnej funkcji drogi wylotowej, niezwykle istotne są powiązania tej trasy z siecią dróg krajowych, dzięki którym droga wojewódzka wiąże regionalny układ transportowy.

Według ostatniego generalnego pomiaru ruchu, a te dokonywane są co pięć lat, jeździ tam ponad 5500 pojazdów na dobę. Ponad 1300 to różnego rodzaju ciężarówki.

Paweł Kędzia

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.