Szpital miejski w Toruniu z prestiżową nagrodą za leczenie udarów mózgu

Czytaj dalej
Fot. SW
Sara Watrak

Szpital miejski w Toruniu z prestiżową nagrodą za leczenie udarów mózgu

Sara Watrak

Specjalistyczny Szpital Miejski w Toruniu otrzymał prestiżową nagrodę – Status Diamentowy od Inicjatywy Angels oraz Europejskiej Organizacji Udarowej za leczenie udarów mózgu w III kwartale 2022 roku. - To wyróżnienie świadczy o najwyższej jakości opieki udarowej w szpitalu, na tle europejskim i światowym – przekonuje Anna Kiełkowska, konsultantka Inicjatywy Angels.

Zobacz wideo: Pensja minimalna w 2023. Będzie dwukrotna podwyżka
[video]32495[/video]

W lipcu 2022 roku w szpitalu miejskim w Toruniu została wprowadzona tzw. "procedura udarowa". Chodzi o sposoby postępowania w przypadku pacjenta z udarem. Procedura wymaga współpracy wielu komórek szpitala – począwszy od dyrekcji, przez personel SOR, radiologii, laboratorium, na Oddziale Neurologii i Leczenia Udarów skończywszy.

Szpital miejski w Toruniu doceniony przez międzynarodowe organizacje

Uzyskane wyniki sprawiły, że szpital otrzymał nagrodę przyznawaną przez Inicjatywę Angels - międzynarodową organizację non profit - i Europejską Organizację Udarową. - Naszą misją jest, od czasu powstania, czyli od 2016 roku, minimalizowanie globalnych skutków udaru mózgu. Pacjentów z udarami mózgu będzie coraz więcej. W Polsce to ok. 80 tys. przypadków rocznie. To ogromne wyzwanie dla opieki zdrowotnej i dla społeczeństwa. Dlatego tak ważne jest minimalizowanie skutków przez wprowadzanie najwyższych standardów opieki – przekonuje Anna Kiełkowska.

- To wyróżnienie to zasługa dobrej organizacji, chęci i ciężkiej pracy wielu osób – twierdzi dr Marcin Rogoziewicz.

- Takie osiągnięcie jest tym bardziej cenne, że do tej pory żaden oddział udarowy w województwie kujawsko-pomorskim takiej nagrody nie otrzymał. W III kwartale 2022 tylko osiem szpitali w Polsce uzyskało podobny wynik – dodaje Eryk Milarski, rzecznik szpitala miejskiego.

Przy udarze liczy się czas

W przyznawaniu nagrody pod uwagę brane są m.in. takie kryteria jak:

- Wdrożenie leczenia trombolitycznego nie jest rzeczą prostą, ponieważ obarczone jest to wieloma przeciwwskazaniami. Trzeba pacjenta bardzo dobrze ocenić, wykluczyć wszystkie przeciwwskazania i to jest sztuką, którą trzeba wykonać w bardzo krótkim odstępie czasu. Jest to zadanie bardzo stresujące i wymaga dużej wiedzy. Mój zespół bardzo dobrze sobie z tym radzi i mam nadzieję, że tak będzie dalej – mówi Marcin Rogoziewicz, kierownik Oddziału Neurologii i Leczenia Udarów SSM w Toruniu.

W tej chwili w szpitalu miejskim statystyczny czas od pojawienia się pacjenta udarowego w drzwiach szpitala do wdrożenia leczenia wynosi niecałe 25 minut.

- Jak pokazują badania kliniczne, im szybciej wdrożymy odpowiednie leczenie, tym pacjent ma większe szanse, po pierwsze na przeżycie, a po drugie na uzyskanie sprawności, która mu później pozwoli wrócić do życia codziennego i zawodowego. O to walczymy.

Jak zminimalizować ryzyko udaru mózgu?

- Przyczyny udaru mózgu można podzielić na dwie grupy: modyfikowalne i niemodyfikowalne. Na przyczyny niemodyfikowalne jak rasa, płeć czy genetyka nie mamy wpływu. Natomiast na przyczyny modyfikowalne, czyli palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, tak. Możemy zminimalizować ryzyko wystąpienia udaru i starajmy się to robić – zachęca dr Marcin Rogoziewicz.

Gdy jednak dojdzie do udaru, ważną rolę odgrywa czas reakcji samego pacjenta. Kiedy zauważymy u siebie lub swoich bliskich takie symptomy jak:

jak najszybciej wezwijmy zespół ratownictwa medycznego.

Pozostało jeszcze 10% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Sara Watrak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.