Iwona Krzywda

Szpital science-fiction. Do drużyny lekarzy dołączają roboty

Nowy szpital to także nowe technologie Fot. Agnieszka Diaków/Archiwum SU Nowy szpital to także nowe technologie
Iwona Krzywda

108 tys. m kw. Obszar odpowiadający powierzchni blisko trzech płyt krakowskiego Rynku Głównego, 15 boisk piłkarskich czy ponad 550 kortów tenisowych. Właśnie taką przestrzeń już niedługo dostaną do swojej dyspozycji pracownicy i pacjenci Szpitala Uniwersyteckiego.

Nowa siedziba placówki, która powstaje w Krakowie-Prokocimiu, będzie największym kompleksem medycznym w Polsce. Miejsce znajdzie tam 25 oddziałów, gdzie łącznie dla chorych przygotowano ponad tysiąc łóżek. Choć te stoją jeszcze w magazynach i do Prokocimia trafią dopiero w najbliższych miesiącach, spacerując po niemal gotowych budynkach, bez problemu można już sobie wyobrazić, jak diametralnie zmienią się warunki leczenia chorych, do tej pory przyjmowanych w zabytkowych obiektach w ścisłym centrum Krakowa.

W nowej siedzibie SU nie ma już mowy o ciasnych korytarzach, małych poczekalniach z kilkoma krzesłami czy wieloosobowych salach. Poszczególne skrzydła obiektów łączą przestronne hole, na oddziałach powstały wygodne dwuosobowe pokoje dla pacjentów wykończone w nowoczesnej kolorystyce, z łazienkami, klimatyzacją i bezprzewodową siecią internetową, zadbano także o miejsce na strefy wypoczynku, gdzie chorzy w komfortowych warunkach będą mogli spędzić czas z odwiedzającymi ich bliskimi.

Nowa jakość to jednak przede wszystkim innowacyjne technologie ułatwiające medykom ratowanie zdrowia i życia. Na potrzeby prokocimskiego kompleksu dyrekcja SU zakupiła ponad 10 tys. różnego rodzaju urządzeń medycznych. I sięgnęła po sprzęt z najwyższej półki, rodem niemal z lekarskiego science fiction. - To będzie najnowocześniejszy szpital w Polsce. Projektując go, połączyliśmy ze sobą unikalne rozwiązania technologiczne, opracowane na przestrzeni ostatnich lat. Wielu z nich nikt w naszym kraju albo nawet w Europie jeszcze nie stosuje - mówi Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego. - Jednym z naszych najważniejszych wyróżników jest robotyka chirurgiczna, na rozwój której mocno stawiamy - wskazuje.

Czy roboty zastąpią lekarzy?

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Iwona Krzywda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.