Szpital w Gliwicach zawiesza oddział neurologii i udarów. Powód? Odeszli specjaliści

Czytaj dalej
Fot. MAKI
MAKI

Szpital w Gliwicach zawiesza oddział neurologii i udarów. Powód? Odeszli specjaliści

MAKI

Szpital Vito-Med w Gliwicach przy ul. Radiowej musi zawiesić od 31 maja działalność oddziału neurologii i udarów. Powód? Brakuje specjalistów. Tymczasem jest światełko w tunelu ze strony NFZ w sprawie konkursu na dofinansowanie interny, której umowa kończy się w czerwcu.

Szpital w Gliwicach zawieszy oddziały z powodu braku lekarzy

Szpital Vito-Med w Gliwicach przy ul. Radiowej musi zawiesić od 31 maja działalność oddziału neurologii i udarów. Powód? Brakuje specjalistów. Tymczasem jest światełko w tunelu ze strony NFZ.

Czarny scenariusz, o którym alarmowała prezes szpitala Joanna Krukowska i dyrektor ds. lecznictwa, dr Małgorzata Dzieci i ordynator interny, dr Marek Więckowski jeszcze w marcu - nie był straszakiem: ze szpitala zaczęli odchodzić specjaliści, a to poskutkowało koniecznością zawieszenia oddziału neurologii i udarów do czasu skompletowania kadry. Tak stanie się 31 maja. Inną ważną kwestią jest fakt, że kontrakty na internę i izbę przyjęć kończą się na Radiowej w czerwcu. Działanie bez interny jest niemożliwe, bo to system naczyń połączonych.

Już tydzień wcześniej, przed 31 maja, pacjenci udarowi mają być kierowani do innych placówek. Zawieszona ma także zostać czasowo działalność przyszpitalna poradnia neurologiczna.

Szpital Vito-Med, będący spółką pracowniczą, znalazł się poza tzw. siecią szpitali i to pomimo zapewnień ówczesnego ministra, że szpitale prowadzące całodobową izbę przyjęć miały się w niej znaleźć. Znana gliwicka Radiowa to także jeden z najważniejszych w regionie, cenionych ośrodków leczenia udarów. W Gliwicach i powiecie gliwickim - jedyny.

Dodajmy także, że szpital na Radiowej, to w opinii mieszkańców- nie tylko placówka, która znakomicie leczy, ale także - prawdziwie opiekuje się pacjentami. To szpital (obok gliwickiego Instytutu Onkologii), cieszący się bodaj największą renomą wśród pacjentów.

Niepewna sytuacja sprawiła, że odchodzą zarówno cenieni specjaliści, ale i doświadczone pielęgniarki. Dyrekcja nie poddaje się i aktywnie poszukuje neurologów, zdeterminowana ratować szpital.

Tymczasem miasto Gliwice nabrało wody w usta odnośnie ewentualnego przejęcia udziałów Vito-Medu i połączenia go ze Szpitalem Miejskim nr 4.

Pojawiła się za to informacja, że w tej sprawie mogłaby zaistnieć katowicka firma Voxel, z którą szpital współpracuje od 10 lat w zakresie badań tomografii komputerowej. Dyr. Małgorzata Dziedzic potwierdza, że w Vito-Medzie trwa postępowanie restrukturyzacyjne, a Voxel jest największym wierzycielem szpitala.
Można więc domniemywać, że chodziłoby o zamianę długów na udziały w szpitalu.

Z kolei śląski NFZ, zgodnie z deklaracjami na temat dofinansowania szpitali spoza sieci, które padły z 10 maja w Urzędzie Wojewódzkim, a mówili o nich wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz dyrektor Śląskiego OW NFZ Jerzy Szafranowicz., szykuje konkursy na dofinansowanie szpitali w zakresie reumatologii, dermatologii, wenerologii, geriatrii, endokrynologii, otorynolaryngologii dziecięcej i właśnie - chorób wewnętrznych. Wyniki konkursów poznć mamy do 1 lipca 2018 roku. W tym roku tylko na ten cel zabezpieczonych jest 20 mln zł.

Dla gliwickiego szpitala kluczowe znaczenia ma interna, bo - wraz z neurologią - to naczynia połączone, także zgodnie z wymogami NFZ.

- Zależy nam, aby oddział internistyczny w tym szpitalu istniał, jak i neurologia - podkreślała w piątek Małgorzata Domoros, rzeczniczka śląskiego oddziału NFZ. Jak usłyszeliśmy, w sprawie gliwickiego szpitala dla NFZ nie ma znaczenia, kto będzie jego właścicielem czy też współwłaścicielem: - Najważniejsze, by wywiązywał się z umów.

Jeszcze piątkowego popołudnia (18 maja) prezes Joanna Krukowska dostała informację, że szpital otrzymał zaproszenie do udziału w rokowaniach dotyczących zawarcia umowy dla interny od lipca i pojechała na spotkanie do śląskiego oddziału NFZ w Katowicach.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:



Uczniowie piszą, a nauczyciele płaczą HITY SZKOLNYCH KLASÓWEK



To są trujące rośliny. Nie trzymaj ich w domu ZOBACZ ZDJĘCIA



Niedziele handlowe i wolne od handlu SPRAWDŹ KALENDARZ 2018



Rejestr pedofili i gwałcicieli z woj. śląskiego AKTUALNE NAZWISKA I ZDJĘCIA



Strzeż się tych miejsc. Tutaj stoją tirówki. Jest niebezpiecznie ZDJĘCIA



Kalendarz sportowy 2018: Piękne ciała nagich sportowców ZDJĘCIA



Dezodorant challenge to groźne szaleństwo uczniów NIE ROBCIE TEGO



Nowe pytania na prawo jazdy 2018 SPRAWDŹ SIĘ W TEŚCIE 10 PYTAŃ



Pytania testu psychologicznego dla policjantów MULTISELECT PODCHWYTLIWE



PROGRAM TyDZień 18.05.2018

MAKI

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.