Panie nie tylko uczą się, jak o siebie dbać, ale też zwyczajnie mogą ze sobą pobyć, pogadać o tym, co każda przeżywa... To chyba największa wartość warsztatów w szpitalu wojewódzkim w Gorzowie.
W lutym będzie już kolejna edycja tego niespotykanego kursu kosmetycznego. - Dla kobiet leczących się z powodu choroby nowotworowej - tłumaczy Agnieszka Wiśniewska, rzeczniczka Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego. Z zawodowego obowiązku, ale nie tylko, przygląda się spotkaniom, które - z miesiąca na miesiąc - przyciągają coraz więcej pań.
Agnieszka Wiśniewska: - Fundacja Piękniejsze życie w szpitalach i centrach onkologicznych organizuje bezpłatne warsztaty z pielęgnacji i makijażu dla pacjentek. W ciągu dwóch godzin warsztatów zawodowi makijażyści i kosmetyczki zaprezentują 10 pacjentkom kilkuetapowy program pielęgnacji skóry i makijażu, który pomaga pokonać i ukryć widoczne efekty uboczne leczenia - informuje rzeczniczka szpitala.
Tak naprawdę program fundacji do Gorzowa sprowadziła Ewelina Czeleń, pielęgniarka oddziałowa na onkologii klinicznej (i wojewódzki konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa onkologicznego). Dla niej powód był oczywisty: jest z chorymi na co dzień i doskonale wie, ile dla nich znaczy dobre samopoczucie. A dobre samopoczucie to też ładny wygląd. Szczególnie kobietom (ale nie tylko) walczącym z rakiem trudno się oswoić ze zmianami, jaki powoduje choroba, np. z utratą włosów...
Tyle że podczas warsztatów panie nie tylko uczą się, jak o siebie zadbać, ale też zwyczajnie mogą ze sobą pobyć, wygadać się, podzielić doświadczeniami. Szpitalna psycholog Anna Chrzuszcz mówi, że takie spotkanie w gronie, które doświadcza tego samego, ma ogromną moc terapeutyczną. Agnieszka Wiśniewska za każdym to widzi - jak szybko topnieją lody (jeśli w ogóle są), a atmosfera robi się rodzinna.
Na szpitalne warsztaty kosmetyczne może przyjść każda pani, która ma taką potrzebę. Wcale nie musi być akurat pacjentką gorzowskiego szpitala. Może mieszkać w Gorzowie czy w regionie, a leczyć się np. w Szczecinie czy Poznaniu. W ogóle nie musi się aktualnie leczyć - warsztaty są także dla kobiet, które pokonały chorobę.
Spotkania zazwyczaj są raz w miesiącu, żeby wziąć udział, trzeba się zapisać. Wszystko jest oczywiście za darmo, tak jak za darmo doradzają, uczą i malują gorzowskie wizażystki i kosmetyczki. Na udział w akcji namówiła je Ewelina Czeleń z pomocą Marii Majdrowicz, koordynatorki z fundacji z Warszawy.
Program Piękny sposób na raka, który realizuje Fundacja Piękniejsze życie, narodził się w Stanach Zjednoczonych prawie 30 lat temu. Realizowany jest w 26 krajach na świecie. W Polsce zadebiutował w 2006 r. Mają go szpitale, centra onkologiczne w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu i innych miastach. W Lubuskiem - Gorzów.
Najbliższe warsztaty w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim będą w czwartek 22 lutego: 15.30 w sali konferencyjnej (niski parter), liczba miejsc jest ograniczona, dlatego trzeba wcześniej zadzwonić i zapisać się w sekretariacie oddziału onkologii klinicznej (tel. 95 733 17 68).
Gorzowska onkologia prowadzi te spotkania we współpracy z fundacją, ale i wolontariuszami Wojewódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Gorzowie.