Szybka kolej przetnie wieś Ryczów na pół? Mieszkańcy nie chcą takiej nowoczesności za płotem

Czytaj dalej
Fot. Paulina Musialska
Paulina Musialska

Szybka kolej przetnie wieś Ryczów na pół? Mieszkańcy nie chcą takiej nowoczesności za płotem

Paulina Musialska

Plany budowy nowych linii kolei dużych prędkości budzą ogromne kontrowersje. Jedne z największych protestów mogliśmy zobaczyć w powiecie zawierciańskim. Przeciwni budowie kolei są m.in. mieszkańcy Ryczowa, gdzie proponowana nowa linia podzieliłaby miejscowość na dwie części i spowodowałaby wyburzenia części domów.

Projekt nowych linii kolei dużych prędkości do CPK spotkał się z ogromną falą krytyki i protestami mieszkańców. Przeciwni są m.in.mieszkańcy powiatu zawierciańskiego.

Powstać miałby tutaj ciąg nr 7 z liniami kolejowymi nr 111 i 113. Problem w tym, że projekt przygotowano bez konsultacji z władzami gmin i bez sprawdzenia przez jakie tereny nowe linie będą przebiegać. Wariant zielony w znacznej części przebiega przez gminę Ogrodzieniec. Nikt nie zauważył, że proponowana linia przechodzi m.in. przez okolice Giebła i sam środek Ryczowa. Tory przechodziłyby przez domy, prywatne posesje i publiczne drogi. Nic dziwnego, że mieszkańcy miejscowości zaczęli protestować i nagłaśniać sprawę w mediach.

[polecane]19855755,19844967[/polecane]

- Wszyscy mieszkańcy naszej miejscowości są przeciwni. Nie chodzi nam tylko o samą miejscowość Ryczów, ale także o Jurę. Nowe linie przejdą przez serce Jury i ją zniszczą. Co z naszymi zabytkami? Co z jurajskimi ostańcami? Tory szybkiej kolei muszą być mniej więcej w linii prostej, więc skał nie uda się ominąć. Rozkopią je? Rozwiercą? - mówi Leszek Janus, sołtys Ryczowa. - O planach dowiedzieliśmy się dopiero dwa tygodnie temu. Nikt nas nie informował. Dopiero na sesji rady gminy zaprezentowane zostały trzy warianty linii kolei dużych prędkości. Pokazano prezentację i tyle. Teraz nagłaśniamy sprawę w mediach - dodaje.

Zareagowały także władze gminy. W minionym tygodniu zorganizowano spotkanie radnych, sołtysów i mieszkańców całej gminy Ogrodzieniec. Następnie zespół konsultacyjny zaproponował inne rozwiązanie .

- Zaproponowaliśmy wyznaczenie linii kolejowej lasami w Fugasówce. Zostałaby poprowadzona wzdłuż planowanej obwodnicy Zawiercia i Poręby. Omija teren naszych miejscowości. Te tereny i tak są wykupione. I tak nie ma tam domów. Myślę, że to korzystna propozycja - mówi Anna Pilarczyk-Sprycha, burmistrz Ogrodzieńca. - Wiem, że mieszkańcy Ryczo-wa głośno wyrażają swój sprzeciw i spotykają się z mediami. Proszę ich jedynie o spokój. Tworzy się nastrój paniki, a to nie jest dobre.

[polecane]19857377,19860691,19853375,19832957;1;Nie przegap[/polecane]

Wczoraj burmistrz odbyła w Warszawie spotkanie z menedżerem Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dostarczyła mu propozycję koncepcji linii kolejowej, którą przygotowała gmina. Do Urzędu Transportu Kolejowego przekazano natomiast petycję z podpisami mieszkańców, którzy nie godzą się na proponowany przebieg linii kolejowej.

- Jestem zadowolona z przebiegu spotkania. Było bardzo konkretne i merytoryczne. Zapewniono mnie, że to bardzo wstępny etap prac. Usłyszałam także, że przedstawiciele CPK wsłuchują się w głosy mieszkańców. Będą organizowane spotkania z wojewodami, na które będą także zapraszani włodarze zainteresowanych gmin. Cieszę się, że będzie możliwe prowadzenie dialogu - dodaje Anna Pilarczyk-Sprycha.

Warto dodać, że protesty można było usłyszeć także w Kroczycach, gdzie na spotkaniu informacyjnym pojawiło się wielu mieszkańców. Wszyscy byli przeciwni budowie nowych linii. Podobne stanowiska wyrazili mieszkańcy gmin Łazy oraz Zawiercie.

[polecane]19384935,19708471,19863145,5830960;1;Zobacz koniecznie[/polecane]

[promo]2463;1;Rozwiąż i poznaj swój wynik[/promo]

[promo]1071;1;Bądź na bieżąco i obserwuj [/promo]

Paulina Musialska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.