Szykuje się powrót drożdżówki do szkół

Czytaj dalej
Fot. Marek Zakrzewski
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szykuje się powrót drożdżówki do szkół

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Być może po konsultacjach społecznych już od 1 września 2016 r. do szkolnych sklepików wróci trochę mniej „zdrowa żywność”.

1 września ubiegłego roku weszły w życie restrykcyjne zasady zaopatrzenia szkolnych sklepików i stołówek. Spowodowały one, że z półek w sklepikach zniknęły nie tylko napoje gazowane i czipsy, ale również czekolada, drożdżówki z lukrem, dosładzane napoje owocowe i pszenne bułki. To wszystko zastąpiła zdrowa żywność: kanapki z ciemnego pieczywa, sałatki, owoce, woda mineralna czy soki, ale w małych, 0,5-litrowych butelkach. Tymczasem uczniowie zziajani po lekcji WF-u dopytują o większe butle.

I właśnie m.in. zapis o dopuszczalnej pojemności opakowań z piciem miałby zostać zniesiony w nowym rozporządzeniu dotyczącym sprzedaży w sklepikach szkolnych i żywienia w stołówkach. Informację o przygotowaniu tego projektu i spotkaniu w Sejmie na ten temat zamieścił portal Slowfood.edu.pl.

Uczniowie tęsknią za drożdżówkami.
Marek Zakrzewski Uczniowie tęsknią za drożdżówkami.

Nowe rozporządzenie dopuszcza sprzedaż w sklepikach m.in. kanapek (bez określenia rodzaju pieczywa), pieczywa półcukierniczego lub cukierniczego, sałatek, surówek, mleka i koktajli na jego bazie, np. owocowych czy warzywnych, śniadaniowych produktów zbożowych. Nie wolno byłoby natomiast sprzedawać np. pieczywa głęboko mrożonego z marketów ani też produktów zawierających syrop glukozowo--fruktozowy i olej palmowy. Do sklepików na pewno nie wróci też śmieciowe jedzenie.

Większości dzieci brakuje jednak czegoś słodkiego na przerwie. Jak mówi Elżbieta Wasiewska prowadząca sklepik w Gimnazjum nr 7 w Grudziądzu, najbardziej pożądane są batony.

- Przydałyby się chociaż wafelki, nawet bez czekolady, albo biszkopty czy herbatniki. Prawda jest taka, że uczniowie przynoszą je z domu. W rezultacie i tak jedzą wszystko, co chcą.

Uczniowie pytają o „przegryzki”, których nie ma w asortymencie: wafelki, chrupki smakowe, czipsy, batony i kanapki z białego pieczywa. Sprzedawane są bowiem tylko kanapki z pieczywa ciemnego, ziarnistego.

Projekt nowego rozporządzenia musi jeszcze trafić do konsultacji społecznych. Złagodzone przepisy miałyby obowiązywać od 1 września 2016 r.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.