Rząd proponuje zmiany, które mają ułatwić budowę i eksploatację mieszkań czynszowych
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, przygotowany przez ministra infrastruktury i budownictwa. Nowe przepisy mają ułatwić budowę mieszkań na wynajem i ich późniejszą eksploatację. Zmiany uwzględniają także założenia Narodowego Programu Mieszkaniowego.
Proponowane przez rząd regulacje są ważne dla gmin, które będą chciały budować mieszkania czynszowe, dla 242 towarzystw budownictwa społecznego i 2152 spółdzielni miesz- kaniowych. Nowa ustawa ma uaktywnić zwłaszcza TBS-y, które świetnie radziły sobie w drugiej połowie lat 90. ubiegłego wieku, ale praktycznie przestały budować, gdy państwo zaczęło wspierać kupujących mieszkania na własność.
Wrócą lokatorskie mieszkania spółdzielcze
„Zaproponowane rozwiązania mają wyeliminować bariery w ubieganiu się o finansowanie zwrotne w ramach rządowego programu popierania budownictwa czynszowego. Wprowadzone zmiany mają także usunąć, sygnalizowane przez inwestorów, problemy związane z eksploatacją lokali mieszkalnych wybudowanych w ramach tego programu” - można przeczytać w komunikacie informującym o przyjęciu przez rząd projektu nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.
Nowością będzie możliwość ubiegania się o dofinansowanie do budowy mieszkań spółdzielczych lokatorskich. Obecnie w ramach programu budownictwa czynszowego możliwe jest ubieganie się jedynie o finansowe wsparcie na budowę lokali mieszkalnych na wynajem. Resort budownictwa chce, by spółdzielnie mieszkaniowe powróciły do jednego ze swoich głównych celów, dla których powołano je jeszcze w czasach PRL. Wiele spółdzielni dysponuje gruntami, które można by wykorzystać pod nowe inwestycje. Ale skoro obecny rząd stawia przede wszystkim na wsparcie budownictwa na wynajem, więc i spółdzielnie miałyby prawo do dotacji na budowę mieszkań lokatorskich.
Rodziny z dziećmi? Niekoniecznie
Możliwe będzie również finansowanie budowy dodatkowych powierzchni użytkowych, które służą zaspokajaniu potrzeb osób starszych, np. pomieszczeń rekreacyjnych czy ambulatoryjnych. Koszty związane z ich utrzymaniem poniosą najemcy w równych częściach.
Rząd proponuje, aby w umowie między kredytobiorcą a gminą nie było zobowiązania, wskazującego minimalną liczbę lokali mieszkalnych utworzonych w wyniku realizacji przedsięwzięcia, których najemcami będą osoby wychowujące przynajmniej jedno własne lub przysposobione dziecko, na poziomie nie mniejszym niż 50 proc. wszystkich lokali.
„W dużej mierze stanowiło to barierę uczestnictwa w programie społeczności lokalnych o niższym udziale rodzin z dziećmi” - uzasadniają urzędnicy ministra budownictwa. Ale zapewniają, że preferencje dla osób wychowujących dzieci zostaną jednak zachowane dzięki wzmocnieniu wagi kryterium punktowego dla osób wychowujących dzieci.
Większy udział najemcy w kosztach budowy
Kolejna zmiana dotyczy zwiększenia z 25 do 30 proc. maksymalnego poziomu kwoty partycypacji najemcy w kosztach budowy mieszkania. „Rozwiązanie to powinno mieć pozytywny wpływ na utrzymanie relatywnie niskich czynszów w zasobach towarzystw budownictwa społecznego” - oficjalnie uzasadniają ministerialni urzędnicy. Ale pozwoli to też państwu na obniżenie kwoty przyznanej na inwestycję.
Zmienią się także limity dochodowe uprawniające do najmu lokalu mieszkalnego, w sytuacji, gdy z jego budową było związane zawarcie umowy partycypacji, przewidującej udział osoby partycypującej w kosztach przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlanego na poziomie nie niższym niż 10 proc. W gospodarstwie jednoosobowym średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego w roku poprzedzającym rok, w którym jest zawierana umowa najmu lokalu mieszkalnego, nie będzie mógł przekroczyć 110 proc. przeciętnego wynagrodzenia, pomnożonego przez współczynnik 1,2. Dla dwuosobowej rodziny miesięczny dochód nie powinien być wyższy niż 165 proc., dla trzyosobowej - 205 proc., a dla czteroosobowej - 240 proc. średniego wynagrodzenia (też pomnożonego przez 1,2).
Ważną zmianą z punktu widzenia najemcy jest przyjęcie bardziej elastycznych zasad najmu w przypadku przekroczenia przez najemcę określonych progów dochodowych. Zrezygnowano z obowiązku podwyższania stawki czynszu w przypadku niewielkiej nadwyżki dochodów (o co najmniej 10 proc.) uzyskiwanych przez gospodarstwo domowe.
Wolne tempo prac i 80 uwag
Teraz zmianami w ustawie o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego zajmie się Sejm. Nie wiadomo, jak długo posłowie będą pracować nad nowymi przepisami, ale raczej nie należy się spodziewać, by zrobili to w ekspresowym tempie.
Pierwszy projekt pojawił się we wrześniu ubiegłego roku. W trakcie konsultacji społecznych zgłoszono 80 uwag, wiele z nich uwzględniono w ostatecznej wersji nowelizacji ustawy.
WIDEO: Jak ozdobić mieszkanie roślinami? Ewa Mierzejewska radzi