Tablica wyklętych i bieg na pamiątkę
Niepodległościowe podziemie inspiruje też środowisko kibiców klubu „Chojniczanka”. Dowodem ich ostatnia inicjatywa.
Nowa inicjatywa stowarzyszenia Fanatycy Grodu Tura to zainstalowanie tablicy poświęconej żołnierzom wyklętym w kolumbarium na cmentarzu komunalnym. Ufundowali ją sami kibice „Chojniczanki”, którzy, co warto przypomnieć, byli też orędownikami, by obecne rondo Piłsudskiego miało za patrona rotmistrza Witolda Pileckiego, jednego z wyklętych o bardzo ciekawej biografii i bohaterskich dokonaniach. Jednak ich wniosek nie przeszedł. Teraz upominają się o pamięć o wyklętych w innej formie. - Dziękujemy bardzo panu Tadeuszowi Porożyńskiemu, że przychylnie podszedł do tego pomysłu - mówią Waldemar Bloch, prezes stowarzyszenia i Arkadiusz Cyman.
Zapraszają na uroczystość odsłonięcia tablicy i na jej poświęcenie 27 lutego o godz. 10 na cmentarz komunalny. Tego samego dnia w auli Zespołu Szkół Katolickich planowane jest spotkanie z Janem Kumą, żołnierzem Armii Krajowej, który razem ze swoimi kolegami prowadził dywersję i wykonywał wyroki śmierci na konfidentach i kolaborantach. - Ma teraz 95 lat i podzieli się swoimi wspomnieniami - mówią organizatorzy.
To nie jest jedyna inicjatywa, jaką promują. Zachęcają też do biegania. Ideą projektu biegowo-edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 - 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.
Do biegania stowarzyszenie zachęca 28 lutego o godz. 12, start w Charzykowach. Trasa biegu to 10 km, jest też symboliczne bieganie na dystansie 1963 metry.