Grażyna Antoniewicz

„Tajemnice de Revolutionibus”, czyli zagadkowe życie Mikołaja Kopernika

Od lewej Retyk (Sebastian Wolf), Heinrich Zell (Szymon Król), Kopernik  (Florian Staniewski) i biskup Tiedemann Giese (Krzysztof Matuszewski)  na zamku Fot. Elwira Twardowska Od lewej Retyk (Sebastian Wolf), Heinrich Zell (Szymon Król), Kopernik (Florian Staniewski) i biskup Tiedemann Giese (Krzysztof Matuszewski) na zamku w Lidzbarku Warmińskim
Grażyna Antoniewicz

Wstrzymał słońce, ruszył Ziemię - to o Koperniku wiedzą wszyscy. Jednak historia jego życia wciąż kryje niejedną zagadkę. Czy fabularyzowany dokument „Tajemnice de Revolutionibus”, który zobaczymy go 19 lutego w TVP 1 , o godz. 22.05, wyjaśni jedną z nich?

- Zapewniam, że tak. Chociażby taką, czy dzieło, które rozsławiło Mikołaja Kopernika, nie przyczyniło się do jego śmierci w 1543 roku? - mówi Michał Juszczakiewicz, współautor scenariusza i reżyser. - Moje zainteresowanie Kopernikiem sięga jeszcze czasów liceum. Jego postać zawsze mnie frapowała.

Jakie zagadki kryło życie Mikołaja Kopernika?

W jaki sposób Mikołaj Kopernik był związany z Gdańskiem?

Gdzie kręcono zdjęcia do filmu?

 

 

Pozostało jeszcze 92% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Grażyna Antoniewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.