Łukasz Gazur

Teatr im. Słowackiego: remont i ukraińskie napisy na spektaklu

Najbliższa premiera teatru to „Kwiat paproci” w reż. Jakuba Krofty Fot. Joanna Urbaniec Najbliższa premiera teatru to „Kwiat paproci” w reż. Jakuba Krofty
Łukasz Gazur

Teatr. Scena przy pl. św. Ducha w Krakowie zyska nowy blask. Poza nowinkami technicznymi będą też nowe fotele na widowni. A stare - jeśli zgodzi się konserwator - będzie można kupić.

- Chcemy temu najpiękniejszemu budynkowi teatralnemu w Polsce przywrócić blask. Mam nadzieję, że za rok krakowianie zobaczą taką widownię, jaką oglądali mieszkańcy miasta 125 lat temu, przy okazji otwarcia budynku - mówi Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru w Krakowie im. Juliusza Słowackiego.

Ale remont to nie są jedyne nowości na tej krakowskiej scenie.

Nie tylko po polsku

Jak zaznacza dyrektor Głuchowski, zachodzą także inne zmiany. - Dziś wiemy, że w Krakowie mieszka grupa ok. 70 tys. Ukraińców, którzy tu żyją i pracują. Dlatego - jako pierwszy teatr w mieście - postanowiliśmy wyświetlać obok napisów angielskich także ukraińskie. Chcemy, by osoby władające tym językiem poczuły się tu chciane - mówi.

Pierwszym spektaklem z ukraińskimi napisami będzie najnowsza premiera - czyli „Kwiat paproci” w reż. Jakuba Krofty. Najbliższe przedstawienia: 6 grudnia (godz. 12 i 18), 7 grudnia (9 i 12.30) i 8 grudnia (godz. 12 i 16).

Czytaj więcej:

- co z renowacją mają wspólnego urodziny Adolfa Hitlera;

- jakie zmiany czekają Teatr.

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Łukasz Gazur

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.