Teatr Kochanowskiego zaczyna nowy sezon
Kolejny sezon Teatr Kochanowskiego zainauguruje - już w sobotę - „Moralnością pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. W planach teatru jest 8-9 kolejnych premier, działania edukacyjne, czytania klasyki, koncerty...
To ma być sezon zarówno ważnych tematów, jak i lekkich form, a celem jest stworzenie atrakcyjnej oferty dla szerokiego grona widzów - mówił na dzisiejszej konferencji prasowej Norbert Rakowski, dyrektor Teatru Kochanowskiego.
Na początek coś, co ucieszy miłośników teatru klasycznego, opartego na słowie i grze aktorskiej. Giovanny Castellanos, kolumbijski reżyser od prawie 20 lat mieszkający w Polsce, wystawi „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Premiera w sobotę na Małej Scenie.
Jeszcze we wrześniu zobaczymy sztukę „Ostatni gasi światło” Vojtěcha Štěpánka w reż. Norberta Rakowskiego.
Wystąpią aktorzy polscy i czescy, a tekst będzie grany w trzech językach - także migowym. Światowa prapremiera, która odbyła się w czerwcu w Hradcu Králové, zapewniła teatrowi zaproszenie na XVII Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez granic w Cieszynie.
Daria Kopiec (laureatka I konkursu Modelatornia) wyreżyseruje spektakl oparty na głośnym reportażu Marty Abramowicz „Zakonnice odchodzą po cichu”.
Tomasz Cymerman („Coś pomiędzy”) zrealizuje tekst francuskiego dramatopisarza Georgesa Pereca „Podwyżka”.
Sztuka analizuje karkołomną walkę o tytułową podwyżkę, pracującego w korporacji bohatera. Ponadto w planach jest „Zdziczenie obyczajów pośmiertnych” Bolesława Leśmiana, „Kto się boi Virginii Wolf?” Edwarda Albee’ego, „Kolaboranci” na podstawie powstającego właśnie reportażu Angeliki Kluźniak oraz koprodukcja z Teatrem Śląskim w Katowicach - „Wątpliwość” Johna P. Shanleya.
W planach jest także kolejna komedia (tytuł jest tajemnicą, ale w teatrze zapewniają, że będzie to rozrywka na najwyższym poziomie) oraz koprodukcja z Teatrem Współczesnym we Wrocławiu (ta ostatnia w miarę przypływu gotówki).
W rozpoczynającym się sezonie kontynuowane będą działania edukacyjne, przede wszystkim projekt "Twórczo z teatrem" adresowany do nauczycieli. Ich częścią będzie spektakl „Beze mnie” autorstwa niemieckiego dramatopisarza Michaela Müllera w reż. Piotra Ratajczaka. Jego wyjątkowy charakter polega na tym, że będzie prezentowany w opolskich szkołach.
Kochanowski zaprasza również na osiem spotkań z cyklu Klasyka Czytana, w ramach którego odbędą się czytania polskiej klasyki realizowane przez młodych reżyserów z udziałem aktorów naszego teatru. Pierwsze czytanie tekstu Tadeusza Różewicza „Do piachu” w reż. Marty Streker już 26 września.
Miłośnicy ciekawych brzmień mogą liczyć w tym sezonie na kolejne koncerty w teatralnym foyer.