Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry będzie dla Torunia wyjątkowy - miasto włączy się w akcję Owsiaka po raz 25

Czytaj dalej
Fot. Adam Zakrzewski
Justyna Wojciechowska-Narloch

Tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry będzie dla Torunia wyjątkowy - miasto włączy się w akcję Owsiaka po raz 25

Justyna Wojciechowska-Narloch

Kopernik w różowych okularach a’la Owsiak, żużlowy motocykl na licytacji- m.in. takie rzeczy działy się w Toruniu podczas kolejnych finałów WOŚP.

W niedzielę Orkiestra zagra w kraju i poza jego granicami już 27 raz. Tym razem celem zbiórki jest zakup najwyższej klasy sprzętu do specjalistycznych szpitali pediatrycznych. Toruń z dumą przyłącza się do akcji Jurka Owsiaka po raz 25. I chociażby z tego względu nadchodzący finał ma być wyjątkowy.

Spontaniczny odzew

Historia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest trochę jak film akcji. Zaczęło się od maluchów z wadami serca, których nie można było ratować ze względu na przestarzały sprzęt medyczny w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka. Wtedy Jurek Owsiak w jednej ze swoich audycji rzucił, że trzeba zebrać pieniądze. Spontanicznie wymyślona akcja szybko rozlała się po całym kraju.

W Toruniu WOŚP po raz pierwszy zagrała 2 stycznia 1994 roku. Siedzibą ówczesnych sztabowców był pub „Jadwiga” przy Rynku Staromiejskim. I już wtedy padł pierwszy rekord - zebrano 18 mln zł. Były to jednak pieniądze przed denominacją. Kiedy przełożymy tę kwotę na dzisiejsze realia, to wynik zbiórki w 1994 roku wyniósł 1,8 tys. zł. W 1996 roku Toruń dostał swoje pierwsze orkiestrowe złote serduszko. Jego cena wywoławcza to 300 zł. Hojny i do dziś nieustalony nabywca zapłacił za nie 4 tys. zł. Trzy lata później znów grano na rzecz noworodków. Na scenie ustawionej przed „Jadwigą” swoje żużlowe pamiątki licytował m.in. Mirosław Kowalik. 9 stycznia 2000 roku toruńscy studenci wpadli na pomysł, by przebrać stojącego na cokole Mikołaja Kopernika w koszulkę i okulary w stylu Owsiaka. W ściskawie wzięło wtedy udział 270 osób, a za złote serduszko firmy Gamet i Lux zapłaciły wspólnie 51 tys. zł.

Jajo i oszuści

Justyna Steczkowska była gwiazdą toruńskiego finału w 2004 roku. Był on zresztą bardzo barwny, bo przez miasto przejechała kawalkada trabantów, a mieszkańcy Bydgoszczy przysłali do Torunia - w geście przyjaźni - tonę bananów. Na ulicach kwestowało 550 wolontariuszy, a firmy Lux i Rally Team Real za złoto-srebrny medal WOŚP zapłaciły 44 tys. zł. Tamten finał filmowany był z dźwigu straży pożarnej (nie było jeszcze dronów).

Pozostało jeszcze 37% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Justyna Wojciechowska-Narloch

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.