Tekst hymnu z błędem znalazł się w podręczniku do historii dla klasy szóstej

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Tekst hymnu z błędem znalazł się w podręczniku do historii dla klasy szóstej

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Uczniowie ćwiczą hymn, aby wspólnie zaśpiewać go na 100-lecie odzyskania niepodległości. Tymczasem w podręczniku tekst jest niepoprawny. MEN nic o tym nie wie.

- Czy znam hymn? No pewnie! - mówi Daria, siódmoklasistka z Bydgoszczy. Recytuje kolejne zwrotki. Gdy dochodzi do trzeciej, bez wahania kończy ją słowami: „Wrócił się przez morze”.

Tak jak wielu Polaków. - Trudno dziwić się dzieciom, skoro nawet w podręczniku jest błąd - denerwuje się pani Magdalena, mama szóstoklasistki. - Odkryłam to, gdy córka niedawno zaczęła uczyć się treści hymnu na pamięć. Coś nie zgadzało mi się w trzeciej zwrotce. Wydawało mi się, że poprawnie powinno być „Wrócim się przez morze”, a nie jak jest w książce „Wrócił się przez morze”. Sprawdziłam treść w internecie i okazało się, że miałam rację! Jestem tym oburzona. Z jednej strony ministerstwo chce, żeby dzieci znały hymn, a z drugiej nie zadbało o to, aby uczniowie mieli poprawny tekst do dyspozycji.

Sprawdziliśmy. Rzeczywiście, błędna treść hymnu jest zamieszczona w podręczniku do klasy 6 pt. „My i historia. Historia i społeczeństwo” autorstwa Bogumiły Olszewskiej i Wiesławy Surdyk-Fertsch. W książce zostały również przeanalizowane cztery zwrotki i refren. Pod trzecią czytamy m.in. „Czarniecki wyprawił się do Danii, by tam walczyć przeciwko Szwedom. Gdy Polsce zagroziło niebezpieczeństwo, Czarniecki natychmiast powrócił, by bronić kraju”.

Ilu uczniów przyswaja sobie tekst hymnu w takiej formie i ilu nauczycieli uważa go za poprawny, trudno policzyć. Tym bardziej, że większość z nas zna przeważnie dwie pierwsze zwrotki hymnu, a do tego popełnia różne błędy.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji te najważniejsze wypunktowało w poradniku, który zamieściło na swojej stronie internetowej. Powinniśmy więc śpiewać „Kiedy my żyjemy”, a nie „Póki”, „Wrócim się przez morze”, a nie „Wrócił, rzucił czy rzucim”. Poprawny początek czwartej zwrotki to „Już tam ojciec do swej Basi mówi zapłakany”, nie zaś „Mówił ojciec do swej Basi cały zapłakany”.

Tymczasem w szkołach w regionie trwają przygotowania do obchodów Święta Niepodległości i akcji śpiewania hymnu pn. „Rekord dla Niepodległej”. Przeważnie uroczystości odbędą się 9 listopada.

- Większość naszych uczniów zna całe cztery zwrotki hymnu, ponieważ są one śpiewane zawsze m.in. na rozpoczęciu roku szkolnego. Uczą się też go na bieżąco - mówi Alicja Cięgotura-Kujawa, wicedyrektor SP 4 w Inowrocławiu.

- Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że nasi uczniowie znają hymn narodowy - zapewnia Hanna Rauchfleisch, dyrektor SP 38 w Bydgoszczy. - Co roku uczą się go we wrześniu i październiku. Tym razem przykładamy do tego szczególną wagę, weźmiemy też udział we wspólnym śpiewaniu hymnu. Przygotowaliśmy ponadto cały cykl uroczystości patriotycznych, m.in. wielki test o Niepodległej oraz wydarzenie „100 lat Niepodległej, bo wolność krzyżami się mierzy”.

- Szkoła nosi imię Sybiraków, toteż obchody Święta Niepodległości będą miały szczególny charakter, ze względu na zaproszonych gości - podkreśla Karolina Wolska, rzecznik prasowy Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy.

W sprawie błędu, który znalazł się w podręczniku, poprosiliśmy MEN o komentarz. Czekamy na odpowiedź.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.